اقتصادنقد و تحلیل

طلا دوباره اوج می‎گیرد؟

در طول سال گذشته قیمت طلا از هزار و ۴۴۷ دلار به هزار و ۸۵۸ دلار افزایش یافت که رشد ۲۵.۶ درصدی را نشان می دهد؛ در ماه اول ۲۰۲۱ نیز قیمت طلا به طور متوسط ​​هزار و ۸۶۶ دلار در هر اونس بود که ۰.۴۶ درصد بیشتر از دسامبر بوده است.

به گزارش خبرآنلاین، پیش بینی های بانک جهانی در اواخر سال گذشته میلادی حاکی از آن بود که قیمت طلا در سال ۲۰۲۱ از هزار و ۷۷۵ دلار در هر اونس به هزار و ۷۴۰ دلار در هر اونس کاهش یابد و پیش بینی های بلند مدت این بانک نیز قیمت طلا را در سال ۲۰۳۰ نزدیک به هزار و ۴۰۰ دلار تخمین زده است.

حال اما با وجود گذشت بیش از نیمی از سال ۲۰۲۱ قیمت طلا کماکان در سطح بالایی است؛ هر اونس طلا در بازارهای جهانی امروز هزار و ۷۹۷ دلار قیمت خورده است که نسبت به روز گذشته ۰.۱۴ درصد ارزان شده است.

علاقه سرمایه گذاران و تقاضا دو فاکتور تعیین کننده برای قیمت طلا هستند؛ در حال حاضر با توجه به اوج گیری دوباره کرونا دلتا در کشورهایی نظیر ایالات متحده آمریکا نگرانی سرمایه گذاران در خصوص وضعیت بازارهای مالی تشدید شده است و آنها دوباره به سمت سرمایه های امنی نظیر طلا روی آورده اند و بالا بودن تقاضا برای این فلز گران بها مانع کاهش قیمت آن در ماه های اخیر شده است.

طلا دوباره ۲ هزار دلاری خواهد شد؟

 

با توجه به آنکه در هر بحرانی طلا به عنوان یک پناهگاه امن نمایان می شود احمال اینکه روند قیمت طلا در ماه های آینده صعودی باشد بالا است؛ تحلیلگران در اتحادیه بازار شمش های لندن بر این باورند که قیمت طلا در ماه های آینده ۱۱.۵ درصد افزایش خواهد یافت و به طور متوسط به هزار و ۹۷۴ دلار خواهد رسید.

به گفته این تحلیلگران واکسیناسیون عمومی به طور قطع نرخ شیوع کرونا در جهان را کاهش خواهد داد اما نقدینگی تزریق شده در بازار و کسری بودجه در ماه های آینده به قوت خود باقی خواهند ماند.

طبق آخرین براوردهای صورت گرفته کسری بودجه دولت انگلیس در دوازده ماه منتهی به مارس به ۳۰۳.۱ میلیارد پوند ( ۴۲۰.۸ میلیارد دلار) افزایش یافته که این رقم معادل ۱۴.۵ درصد کل حجم تولید ناخالص داخلی این کشور است و در ایالت متحده آمریکا نیز میزان بدهی‌های دولت این کشور تا پایان ماه می به ۲۸ تریلیون و ۲۳۴ میلیارد و ۹۵۸ میلیون دلار رسیده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا