اقتصاد

تداوم گرانفروشی بلیت هواپیما از سوی ایرلاین‌ها

در شرایطی که بیش از یک ماه از گرانفروشی بلیت هواپیما از سوی ایرلاین‌ها می‌گذرد، بارها و بارها جلسه شورای عالی هواپیمایی کشوری به تعویق افتاده و مشخص نیست چرا تکلیف این افزایش قیمت روشن نمی‌شود؟

شرکت‌های هواپیمایی از ابتدای تیر ماه سال جاری بدون داشتن مصوبه‌ای اقدام به افزایش قیمت بلیت هواپیما در مسیرهای داخلی تا حدود ۳۰ درصد کردند و تا کنون توضیحی بابت این افزایش قیمت نیز نداده‌اند. از سوی دیگر با وجود اظهارات و هشدارهای مسئولان وزارت راه‌وشهرسازی و سازمان هواپیمایی کشوری، تا کنون هیچ برخوردی با شرکت‌های هواپیمایی نشده و قیمت بلیت هواپیما به نرخ مصوب سابقش نیز برنگشت.

اتفاق دیگری که رخ داد اینکه از همان هفته‌های نخست این افزایش قیمت، به گفته مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری قرار است به زودی جلسه شورای عالی هواپیمایی کشوری برگزار و تکلیف قیمت بلیت هواپیما روشن شود اما هر روز به روزی دیگر و هر هفته به هفته دیگر موکول شد و تا کنون هیچ کدام از مسئولان دلیل به تعویق افتادن جلسات متعدد هماهنگ شده شورای عالی هواپیمایی کشوری را توضیح نداده‌اند.

آخرین بار قرار بود چهارشنبه هفته گذشته این جلسه برگزار شود اما دوباره به تعویق افتاد. محمد حسن ذیبخش – سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری – در این باره گفته بود: روز چهارشنبه (ششم مرداد ماه) جلسه شواری عالی هواپیمایی کشوری با حضور وزیر راه و شهرسازی و نمایندگان شرکت‌های هواپیمایی برگزار و درباره قیمت بلیت هواپیما تعیین تکلیف خواهد شد.

وی افزود: در جلسه امروز مقرر شده تا آنالیز قیمت از سوی ایرلاین‌های داخلی ارائه شود و در این جلسه مورد بررسی قرار گیرد. سپس هزینه‌های مورد ادعای شرکت‌های هواپیمایی و درخواست‌های آن‌ها ارزیابی شود و آن‌ها بتوانند از دلایل افزایش قیمتی که داده‌اند، دفاع کنند.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری درباره تعیین تکلیف ایرلاین‌هایی که قیمت بلیت هواپیما را بدون داشتن مجوز افزایش دادند، تصریح کرد: با آن‌هایی که نرخ بلیت هواپیما را بالا بردند قطعا برخورد خواهد شد و ایرلاین‌ها همچنین باید مابه‌التفاوت این قیمت‌ها را با نرخ مصوب سال گذشته، به مردم بازگردانند.

این اظهارات در حالی مطرح شده که مجدادا این جلسه لغو شد اما تاکنون کسی در این باره توضیحی نداده که چرا دوباره به تعویق افتاد و مردم منتظرند تا ببینند جلسه شورای عالی هواپیمایی کی برگزار خواهد شد و آیا سناریوی تکراری سال گذشته که باعث افزایش قیمت بلیت هواپیما در آبان ماه سال ۱۳۹۹ شد،  تکرار می‌شود یا آنکه با این رفتار ایرلاین‌ها برخورد قانونی شده و قیمت‌های افزایش یافته به نرخ سابق باز خواهد گشت؟

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا