جامعهرفاه و تامین اجتماعی

داستان عدم مصرف درست پلاسمای خون بهبودیافتگان کرونا

پیمان عشقی، مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران در نشست خبری چهل و هفتمین سالروز تأسیس سازمان انتقال خون ایران، گفت: نیاز به خون، تاریخ و زمان نمی‌شناسد و باید همواره خون مورد نیاز بیماران تأمین شود.

به گزارش همشهری، وی با اشاره به اهمیت تأمین خون افزود: حتی در دوران کرونا که اغلب کشورها با کمبود خون تا ۶۰ درصد مواجه شدند، میانگین کمبود خون در ایران به ۸ درصد رسید.

عشقی با اعلام اینکه یک‌چهارم خونی مصرفی در کشور مربوط به استان تهران است، گفت: یک‌چهارم (۲۵ درصد) خون مصرفی هم برای بیماران تالاسمی است.

وی با اشاره به اجرای برنامه پلاسمادرمانی در دوران کرونا، اظهار کرد: با آغاز برنامه واکسیناسیون، پلاسمادرمانی کمرنگ شد. اما هر وقت بیمارستان‌ها نیاز داشته باشند، آماده تأمین پلاسمای بهبودیافتگان کرونا هستیم.

عشقی گفت: اینکه پلاسمای بهبودیافتگان به درستی مصرف نشد، ما مقصر نیستیم‌. سازمان انتقال خون حکم داروخانه را دارد که فقط دارو می‌دهد.

وی افزود: در دوران کرونا پایگاه‌های انتقال خون بدون دریافت ریالی از اعتبارات کرونا و زمانی که همه دورکاری می‌کردند، مشغول خدمت به مردم بودند.

عشقی در ارتباط با زمان مصرف خون اهدایی، گفت: خون اهدایی تا ۳۵ روز قابل مصرف است اما توصیه ما مصرف خون در همان یک هفته ابتدایی است. در مورد کیسه خون هم ما سخت‌ترین شرایط را داریم تا جایی که صدای شرکت‌ها در می‌آید. بنابراین در تأمین کیسه خون سالم هیچ مشکل و ابهامی وجود ندارد.

وی با عنوان این موضوع که شاخص سلامت خون در ایران در سطح کشورهای توسعه‌یافته است، افزود: این در حالی است که ما هنوز از تست‌های مولکولی استفاده نمی‌کنیم. اما خون ایرانی‌ها از سالم‌ترین خون‌ها در جهان است.

عشقی به افزایش شاخص اهدای خون در بین زنان اشاره کرد و گفت: در دو سال گذشته شاخص اهدای خون بانوان از ۴.۳ به ۵.۳ درصد رسیده است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران ادامه داد: یکی از عمده ترین دلایل افت شاخص اهدای خون، بازنشسته شدن نیروهای سازمان و عدم صدور مجوز استخدام نیرو بود که در دو سال گذشته تلاش کردیم این وضعیت را تغییر دهیم.

وی افزود: بنابراین یکی از دلایل افت شاخص اهدای خون از سال ۹۵ به این سمت، تعطیلی برخی پایگاه انتقال خون به خاطر کمبود نیرو بوده است.

عشقی گفت: البته کرونا هم مزید بر علت شد تا شاهد کاهش شاخص اهدای خون باشیم.

وی افزود: با همه کمبودها و مشکلات، سال گذشته یک میلیون و ۹۶۰ هزار واحد اهدای خون داشتیم که با فاصله زیاد در منطقه حرف اول را می‌زنیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا