اقتصادجامعهرفاه و تامین اجتماعیصنعت و معدن

زیر سقف ارزان

مسکن بخش اعظم درآمد ایرانی‌ها به‌خصوص ساکنان کلانشهرهایی همچون تهران را می‌بلعد و آمار نیز بر این ادعا صحه می‌گذارند. براساس آمار رسمی منتشر شده در سال 98ساکنان کلانشهرهایی مانند تهران نیمی از هزینه‌های خود را در سبد مسکن قرار داده بودند، این رقم در سال 99 افزایش یافت و طبق اطلاعات وزارت راه و شهرسازی، 64درصد متوسط درآمد خانوار در تهران و کلانشهر‌ها سهم اجاره مسکن است. با توجه به افزایش هزینه‌های مسکن، بسیاری از ساکنان تهران مجبور به یافتن ارزان‌ترین خانه‌ها برای خرید و اجاره شده‌اند، در این میان تعریف کلمه ارزان با تغییراتی جدی روبه‌رو شده است، چرا که تا چند سال پیش این قیمت‌ها در دسته‌بندی خانه‌های گران‌قیمت و اجاره‌های بالا قرار می‌گرفتند. در صفحه پیش رو تلاش شده است تا با تکیه بر اطلاعات به‌دست آمده از گزارش تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در خرداد‌ماه که از سوی بانک مرکزی منتشر شد، سه منطقه ارزان‌قیمت تهران را مشخص کنیم. براساس این گزارش مناطق 18، 20و 17 جزو ارزان‌ترین مناطق برای خرید خانه معرفی شده‌اند. در گام بعدی – با تکیه بر اطلاعات بنگاه‌های اطلاعات املاک و سایت‌های منتشر‌کننده آگهی‌های فروش و اجاره- نیز ارزان‌ترین محله‎ها در این مناطق برای اجاره و خرید خانه نوساز و همچنین با عمر بالاتر از 10سال را مشخص کرده‌ایم. نیم‌نگاهی به اطلاعات به‌دست آمده این نکته را گوشزد می‌کند که محله‌هایی همچون یافت‌آباد، شادآباد، میدان فتح، شهرک ولیعصر، شهرری، فلاح و بلورسازی را می‌توان به‌عنوان بخشی از ارزان‌ترین محلات تهران در ماه‌های اخیر معرفی کرد، برای اجاره در این مناطق باید حداقل 30میلیون ودیعه و یک تا 2میلیون تومان اجاره پرداخت کرد. کمترین هزینه خرید خانه‌هایی با متراژ 70تا 80متر و عمر بالای 10سال این مناطق ارزان به قیمت 700 تا یک میلیارد تومان می‌رسد.

به گزارش همشهری، منطقه 20 به‌عنوان دومین منطقه ارزان در تهران برای خرید خانه در خردادماه شناخته می‌شود و براساس گزارش بانک مرکزی باید گفت که متوسط قیمت فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی در این منطقه به قیمت 15میلیون و 442هزار تومان رسیده است. منطقه ۲۰ یکی از مناطق قدیمی شهر تهران است و شهرری با قدمت شش‌هزار ساله بخش مهمی از این منطقه به شمار می‌آید، ‌در واقع باید گفت که گسترش شهر تهران در دهه‌های گذشته موجب شد تا شهرری به تهران متصل شود

منطقه  18 / حداقل 12میلیون تومان هزینه هر متر خانه در ارزان‌ترین محله

 


براساس گزارش تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران در خردادماه 1400، منطقه 18 با متوسط قیمت فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی به قیمت 12میلیون و 610هزار تومان جزء ارزان‌ترین مناطق شهر تهران برای خرید خانه به‌حساب می‌آید و پیش از این نیز آمار ارائه شده، از این منطقه به‌عنوان منطقه ارزان برای خرید مسکن یاد کرده بودند.

محلات خلیج‌فارس شمالی و جنوبی، نوروزآباد، شادآباد، کوی ۱۷ شهریور یا (کوی مهرزاد)، سعیدآباد، شمس‌آباد، تولیددارو، شهرک ولی‌عصر شمالی و جنوبی (شهرک ولیعهد سابق)، یافت‌آباد شمالی و جنوبی، ابراهیم‌آباد، ارشدآباد، ترک‌آباد، عرب‌آباد، شهرک قائم، شهرک صادقیه، شهرک صاحب‌الزمان، شهرک مسلمین، بهداشت، شهرک امام خمینی، بازار آهن، گلدسته، شهرک دانش و کوی فردوس و همچنین تعداد زیادی از دامداری‌های تهران، بازار آهن، بازار پرندگان و…  در منطقه 18 قرار دارند. محلات این منطقه جزء معدود مناطقی از تهران هستند که از فضای سبز قابل توجهی برخوردارند. بوستان‌ها و پارک‌های مختلفی ازجمله گلستان، نرگس، شهدای یافت‌آباد، قائم، 15خرداد، الغدیر و شمشیری در محلات مختلف این منطقه وجود دارند.
زورخانه باب‌الحوائج(ع) یکی از مراکز قدیمی ورزش پهلوانی است که در محله شهرک ولیعصر قرار دارد و در کنار پردیس سینمایی تماشا و فرهنگسرای خاتم به‌عنوان نقاط فرهنگی محله شناخته می‌شوند. در حوزه ورزش نیز باید به سالن ورزشی قائم در شهرک ولی‌عصر و ورزشگاه شهیدان اسماعیلی اشاره کرد، دسترسی به این منطقه با احداث ایستگاه‌های متروی آزادگان و نعمت‌آباد آسان شده است.

قیمت خرید خانه نوساز و بالاتر از 10سال

 

محله بلوار خلیج‌فارس، یافت آباد و شادآباد جزء محله‌هایی در منطقه 18هستند که در آنها به‌ترتیب خانه‌هایی با عمر 14، 11، 16سال را با قیمت نزدیک به 14میلیون برای هر مترمربع معامله می‌شود.

همچنین در نقاطی مانند مخبریان و بزرگراه سعیدی- میدان فتح، خانه‌های با عمر 18تا 20سال به قیمت هر مترمربع 16میلیون فروخته می‌شوند.
حداقل قیمت خرید یک خانه نوساز 70تا 80متری مربوط به محله‌هایی مانند شادآباد، ‌شهرک ولیعصر و خلیج‌فارس در منطقه 20 است که هزینه بیش از یک میلیارد تومان را به همراه دارد.

حداکثر و حداقل قیمت اجاره

 

براساس اطلاعات به‌دست آمده از مشاوران املاک این منطقه باید گفت که برای پرداخت اجاره حداقلی یک خانه 70متری باید حداقل 30میلیون تومان ودیعه و حداقل یک میلیون و 500هزار تومان در محله یافت‌آباد جنوبی درنظر گرفت و اگر بخواهیم در مورد حداکثر قیمت اجاره در منطقه 12 صحبت کنیم باید بدانیم که حداکثر هزینه یک خانه 70متری در محله یافتآباد شامل 120میلیون تومان ودیعه و 3میلیون تومان اجاره است.

منطقه  20 / ارزان‌ترین خانه منطقه 20 با 30میلیون ودیعه و 2میلیون اجاره

 

منطقه 20 به‌عنوان دومین منطقه ارزان در تهران برای خرید خانه در خردادماه شناخته می‌شود و براساس گزارش بانک مرکزی باید گفت که متوسط قیمت فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی در این منطقه به قیمت 15میلیون و 442هزار تومان رسیده است. منطقه ۲۰ یکی از مناطق قدیمی شهر تهران است و شهرری با قدمت شش‌هزار ساله بخش مهمی از این منطقه به شمار می‌آید، ‌در واقع باید گفت که گسترش شهر تهران در دهه‌های گذشته موجب شد تا شهرری به تهران متصل شود. حرم حضرت عبدالعظیم(ع)، آرامگاه ابن‌بابویه، برج طغرل، چشمه‌علی، ‌نقش برجسته فتحعلی‌شاه قاجار و… به‌عنوان بخشی از نقاط زیارتی، فرهنگی و تاریخی منطقه 20 شناخته می‌شود. محله‌هایی همچون جوانمرد قصاب، شهرک 13آبان، دولت‌آباد، صفاییه و شهرری جزء معروف‌ترین محلات این منطقه هستند و بوستان‌های ایثار، بوستان کمیل، بوستان مهران، بوستان دولت، بوستان ماهور و بوستان در این محلات جای گرفته‌اند. مکان‌های فرهنگی آموزشی این منطقه نیز شامل فرهنگسرای ولاء، خانه فرهنگ محله دولت‌آباد و خانه فرهنگ معراج است و پردیس سینمایی راگا نیز با سه سالن سینما در شهرری قرار دارد. بیمارستان هفت‌تیر و بیمارستان فیروز‌آبادی خدمات پزشکی درمانی را در این منطقه ارائه می‌دهند و همچنین خط 1و خط 6مترو دسترسی به محلات این منطقه را آسان کرده است.

قیمت خرید خانه نوساز و بالاتر از 10سال

 

براساس اطلاعات ارائه شده در سایت‌های ثبت آگهی فروش خانه می‌توان گفت که خرید یک خانه نوساز در محله‌های منطقه 20 حداقل به 600تا 700میلیون تومان هزینه دارد و جست‌وجو در میان آگهی‌های خرید خانه نوساز در این منطقه، ما را به محله‌هایی همچون تقی‌آباد، علائین، هاشم‌آباد و استخر در شهرری می‌رساند. در واقع باید محله شهرری را به‌عنوان ارزان‌ترین نقطه برای خرید خانه‌های ارزان‌قیمت در منطقه 20 معرفی کرد که در این محله خانه‌های نوساز 70تا 80متری با قیمت‌های 630، 670، 720 و… به فروش می‌رسد.
ارزان‌ترین خانه‌ها با عمر 10سال و بیشتر در منطقه  20 مربوط به محله شهرری است. در این محله برخی از خانه‌های 70تا 80متری با عمر 13سال به قیمت یک‌میلیارد و 50میلیون تومان، 18سال 950میلیون تومان، بیست‌ساله با قیمت 735میلیون تومان و نوزده‌ساله با قیمت 860میلیون خرید و فروش می‌شود.

حداکثر و حداقل قیمت اجاره

 

دولت‌آباد، جوانمرد قصاب و دیلمان ارزان‌ترین محله‌های منطقه 20 برای اجاره خانه هستند و براساس اطلاعات موجود در سایت‌های ثبت آگهی اجاره خانه می‌توان گفت که برای اجاره یک خانه 40تا 60متری در این محله‌ها باید حداقل 30میلیون ودیعه و ماهی 2میلیون تومان اجاره را درنظر گرفت.
گران‌ترین اجاره‌ها نیز مربوط مناطق اقدسیه در شهرری است و برای یک خانه 88تا 100متری باید بین 300تا 400میلیون ودیعه و ماهانه 2میلیون و 500تا 3میلیون اجاره داد.

منطقه  17 /  800میلیون تومان هزینه حداقلی خرید خانه‌های قدیمی در منطقه 17

 

منطقه 17 براساس آمار بانک مرکزی به‌عنوان سومین منطقه ارزان‌قیمت در خرید خانه به شمار می‌آید و قیمت فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی این منطقه در خردادماه، 15میلیون و 730هزار تومان ثبت شده است.

محله‌هایی همچون آذری، نواب، امامزاده‌حسن، باغ خزانه، قلعه‌مرغی، ابوذر غربی و شرقی، میدان بهاران، فلاح و… در این منطقه قرار دارند و مردم آذری زبان جمعیت قابل توجهی از این محله‌ها را تشکیل می‌دهند.

پارک‌ها و بوستان‌های مختلفی همچون بهاران، الهادی، جوانان، زمزم، نارون، اقاقیا، شهدای گمنام، گل شب‌بو و… فضای سبز این منطقه را تشکیل می‌دهند. بیمارستان ضیائیان در این منطقه قرار دارد و سینما بهاران و فرهنگسرای بهاران در کنار امامزاده‌حسن و امامزاده معصوم به‌عنوان نقاط مذهبی و فرهنگی منطقه 17 شناخته می‌شوند.

قیمت خرید خانه نوساز و بالاتر از 10سال

 

براساس اطلاعات به‌دست آمده از بنگاه‌های معاملات ملکی در منطقه 17و سایت‌‌های منتشر‌کننده آگهی فروش خانه، باید گفت که ارزان‌ترین خانه‌های نوساز منطقه 17 در محله فلاح و بلورسازی قرار دارد و با قیمت حداقلی‌ 600میلیون تومان تا یک میلیارد تومان امکان خرید یک آپارتمان نوساز 70تا 80متری در این محله‌ها وجود دارد.

امکان خرید خانه‌های ارزان‌قیمت با عمر بالای 10سال در محله‌های فلاح، آذری، زمزم و بلورسازی بیشتر است. به‌عنوان مثال در محله آذری خانه‌ای با عمر 20سال به قیمت 970میلیون تومان، در محله زمزم خانه‌ای با عمر 11سال 780میلیون تومان، در محله فلاح خانه‌هایی با عمر 17تا 20سال نیز به قیمت 960تا یک میلیارد و 100به فروش می‌رسند، بنابراین برای خریدن ارزان‌ترین خانه‌های قدیمی در منطقه 17 باید نزدیک به 800میلیون تومان هزینه کرد.

حداکثر و حداقل قیمت اجاره

 

محله فلاح و آذری همانطور که برای خرید خانه جزو ارزان‌ترین گزینه‌های موجود در منطقه 17هستند، در بحث اجاره خانه نیز حداقلی‌ترین اجاره و ودیعه مسکن را به نام خود ثبت کرده‌اند.

با گشت‌و‌گذاری در اطلاعات دسته‌بندی‌ شده سایت‌های ثبت آگهی اجاره خانه، می‌توان بر این ادعا صحه گذاشت، حداقل ودیعه 30میلیون تومانی و اجاره‌ یک میلیون و 500هزار تومان تا 2میلیون تومان برای خانه‌هایی با متراژ 40تا 50متر نشان‌دهنده این واقعیت است که ارزان‌ترین خانه‌های اجاره شده در منطقه   17 نیز بخش اعظمی از درآمد ساکنان این منطقه را می‌بلعد.

حداکثر اجاره نیز برای یک خانه 70تا 90متری به قیمت‌هایی همچون 300میلیون ودیعه و  2500 تا 3میلیون اجاره در محله‌های باغ خزانه و فلاح می‌رسد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا