اقتصادبازار سرمایهجامعهرفاه و تامین اجتماعی

کردستان بالاترین نرخ تورم سالیانه در کشور

براساس گزارش مرکز آمار، تورم ماهانه تیر برای کل خانوارهای کشور برابر با ۳.۵ درصد بوده‌است که بیش‌ترین تورم ماهانه مربوط به استان لرستان با ۵.۹ درصد و کم‌ترین مربوط به استان همدان با ۱.۴ درصد بود. همچنین تورم ماهانه برای خانوارهای شهری و روستایی برابر با ۳.۶ و ۳.۲ گزارش شده‌است.

 

به گزارش اقتصادآنلاین، تورم نقطه‌به‌نقطه برای کل خانوار کشور در این ماه نیز ۴۳.۶ درصد گزارش شده‌است؛ به این معنا که میانگین هزینه خانوارهای کشور در اولین ماه تابستان امسال نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۴۳.۶ درصد افزایش یافته‌است. بیش‌ترین و کم‌ترین تورم نقطه‌به‌نقطه تیر ماه به ترتیب مربوط به استان ایلام با ۵۳.۹ و استان تهران با ۳۷.۷ درصد بود.

تورم نقطه‌به‌نقطه‌ خانوارهای شهری ۴۲.۹ درصد و خانوارهای روستایی، ۴۷.۷ درصد بوده‌است. تورم سالانه کل کشور نیز در این ماه به ۴۴.۲ درصد رسید که استان کردستان با ۵۰.۱ درصد، بیش‌ترین و استان قم با ۴۰.۲ درصد، کم‌ترین تورم سالانه را ثبت کردند.

 

تورم سالانه معیاری است که میانگین افزایش هزینه‌ها را طی ۱۲ ماه گذشته نسبت به مدت مشابه پیش از آن اندازه‌گیری می‌کند. در تیر ماه تورم سالانه خانوارهای شهری و روستایی نیز به ترتیب برابر با ۴۳.۷ و ۴۷.۳ درصد بوده‌است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا