جامعهرفاه و تامین اجتماعی

ماجرای قبرهای لاکچری بهشت‌زهرا

ناهید خداکرمی رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران گفت: تاکنون ۲۱ هزار و ۶۰۰ نفر از مردان تهرانی و ۱۴ هزار و ۴۵۰ هزار نفر از زنان تهرانی به دلیل ابتلا به کرونا ویروس جان باخته‌اند.

به گزارش فارس، او گفت: از ابتدای کرونا تا امروز حدود ۳۶ هزار فوتی ناشی از این بیماری در سامانه بهشت زهرا به ثبت رسیده است که اگر دقیق به این آمار و ارقام توجه کنیم، جمعیت سالم یک شهر محسوب می‌شود که جان خود را ازدست داده‌اند و بسیار اسفبار است که بگوییم بسیاری از این مرگ ‌ها قابل پیش‌بینی و قابل پیشگیری بوده‌اند.

خداکرمی اظهار کرد: توجه داشته باشدی که مرگ این عزیزان، خسارت‌های زیادی را برای خانواده‌ها و جامعه به همراه داشته است. چراکه فوت هر نفر می‌تواند خسارت‌های اجتماعی، اقتصادی و روانی برای سایر افراد خانواده ایجاد کند. به ویژه اینکه اغلب فوتی ها در سنین فعال و سرپرست خانواده بودند و کندی تهیه واکسن به درد و رنج‌ مردم افزوده است.

او گفت: متأسفانه در حال حاضر بیشتر کسانی که فوت می‌شوند، افراد جوان و میانسال‌ها هستند.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که چند نفر تاکنون در بهشت‌زهرا به دلیل بیماری کرونا دفن شده‌اند، پاسخ داد: در بهشت‌زهرا شرایط به شدت بحرانی است و چنین وضعیتی تاکنون بی‌سابقه بوده است. چراکه مرگ و میر ناشی از حوادث، کهولت سن و سایر بیماری‌ها هم به طور معمول سبب مرگ و میر روزانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر می‌شود که اکنون بیش از ۱۸۵ فوت ناشی از ابتلا به کرونا ویروس به آن اضافه شده است.

او گفت: شیوع کرونا در تهران، روزانه کفن و دفن نزدیک به ۴۰۰ فوتی را رقم زده است و حجم کار کارکنان بهشت زهرا دوبرابر شده است بدون اینکه نیروی انسانی جدیدی به آنها اضافه شده باشد.

خداکرمی گفت: بیشترین موارد ابتلا به کرونا در موج پنجم مربوط به سویه دلتاست. میزان انتشار این ویروس بسیار بیشتر است و برخی شدت سرایت آن را شبیه به آبله‌مرغان می دانند. چون اگر فرد در مدت کوتاهی در فضایی قرار داشته باشد که فرد مبتلا به این نوع ویروس حضور داشته، احتمال ابتلای فرد سالم هم وجود دارد. حتی اگر فرد مبتلا نزدیک به او نباشد.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران درباره وضعیت کرونا در شهرداری و شورای شهر تهران توضیح داد: متأسفانه بسیاری از کارکنان شهرداری و شورای شهر برای بار چندم مبتلا به کرونا شده اند. خوشبختانه در سازمانی مثل بهشت‌زهرا علی‌رغم حجم بالای کارهای مرتبط با کرونایی‌ها، انجام واکسیناسیون و رعایت موازین دقیق بهداشتی، باعث شده که مرگ و میر و ابتلا به کرونا نداشته‌ باشیم.

او افزود: در حوزه اداری همچنان موارد مبتلا و فوتی کرونا داریم که امیدواریم با گسترش واکسیناسیون در سطح شهر و همچنین واکسیناسیون کامل رانندگان حمل و نقل عمومی و آتش‌نشانان، مصونیت بیشتری را شاهد باشیم.

خداکرمی در پاسخ به این سوال که هزینه قبر و کفن و دفن در بهشت‌زهرا چقدر است، گفت: برای هر تهرانی یک قبر رایگان در نظر گرفته شده، ولی هزینه کفن و دفن حدود ۵۰۰ هزار تومان است که خانواده‌ها باید پرداخت کنند. البته اگر خانواده‌ای بخواهد متوفی در قطعه های خاص دفن شود یا قبر پیش‌خرید کند، هزینه‌های آن را می‌پردازند. همچنین اگر قبرهای رایگان در قطعات جدید و به پیشنهاد بهشت‌زهرا پذیرفته نشود و خانواده‌ها پیشنهاد دفن در قطعات دیگر را داشته باشند، هزینه هایی دارد که باید پرداخت شود.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران درباره اخبار شایع‌شده درباره قبرهای لاکچری بهشت‌زهرا هم توضیح داد: اصولاً قبر در قطعات اولیه بهشت‌زهرا مانند قطعات ۲۰ و ۳۰ قیمت‌های بالایی دارند، ولی پدیده ای به نام قبر لاکچری نداریم و اگر هم باشد، در قطعات قدیمی قرار دارند که البته این موضوع قبرهای لاکچری قبرهایی است که خارج از سازمان واگذار می‌شوند که بهشت‌زهرا اعلام کرده اگر فامیل درجه یک نباشند، تا وراث اجازه ندهند، در طبقات قبور دیگر کفن و دفن انجام نمی‌شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا