جامعهرفاه و تامین اجتماعی

ایران زیر سایه سنگین کرونا دلتا

شکرالله سلمان‌زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی آبادان در جلسه ستاد مدیریت کرونا منطقه جنوب غرب خوزستان که امروز (۱۳ مرداد) برگزار شد، اظهار کرد: روش برخورد با سویه‌های مختلف ویروس کرونا تفاوتی ندارد؛ رعایت همان دستورالعمل‌های اصلی یعنی استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری، شست‌وشوی مرتب دست‌ها و پرهیز از حضور در تجمعات در راس کارهای پیشگیری است.

به گزارش ایسنا، وی افزود: همت مقابله با ویروس چینی کرونا که نسبت به ویروس‌های دیگر، ویروس نجیبی بود، بسیار بالاتر بود اما متاسفانه این همت را در مقابله با ویروس دلتا نداریم و اکنون رعایت دستورالعمل‌های ساده هم کمرنگ شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آبادان گفت: تا زمان واکسیناسیون ۷۰ تا ۸۰ درصد جمعیت استان فاصله زیادی داریم و تا رسیدن به این نقطه، چاره‌ای جز رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه واکسن از ابتلا به کرونا پیشگیری نمی‌کند، تصریح کرد: واکسن از ابتلا به نوع شدید و مرگ پیشگیری می‌کند؛ موارد زیادی از ابتلای افراد پس از تزریق واکسن داشته‌ایم و این افراد می‌توانند بیماری را به دیگران را منتقل کنند بنابراین واکسیناسیون هیچ وقت جای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را نمی‌گیرد.

سلمان‌زاده بیان کرد: در حال حاضر نیروهای ما در چند جبهه واکسیناسیون، طرح شهید سلیمانی، نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی، درمان بیماران، انجام تست در بنادر و پیشگیری می‌جنگند. با چنگ و دندان در حال فراهم کردن امکانات هستیم تا هیچ بیمار نیازمند بستری پشت در بیمارستان‌ها نماند بنابراین تقاضا داریم سایر ادارات نیز در کنار ما باشند.

وی افزود: بسیاری از نیروهای ادارات دورکار هستند که می‌توان از ظرفیت این افراد برای واکسیناسیون و کارهای دیگر استفاده کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آبادان با تاکید بر لزوم اطلاع‌رسانی و هشدار وضعیت کرونا در بیلبوردهای شهر و نصب بنرهایی در ادارات در این خصوص گفت: پروتکل‌های ماه محرم و نظارت بر برگزارکنندگان مراسم نیز مشخص است که باید این موارد ابلاغ و رعایت شود.

وی با بیان اینکه تهدید موج جدید کرونا جدی است، تصریح کرد: باید از ظرفیت تمام شهرستان‌ها استفاده شود تا مردم عادی‌انگاری را کنار بگذارند و مجددا بیماری را جدی بگیرند.
سلمان‌زاده گفت: میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی ۴۰ درصد است و بنابراین تنها می‌توان به رعایت پروتکل‌ها نمره ۸ از ۲۰ داد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آبادان در خصوص وضعیت شیوع کرونا در جنوب غرب خوزستان گفت: سرعت انتشار بیماری در منطقه بسیار بالا است و اگر وضع به همین منوال ادامه پیدا کند و شهرها تعطیل نشوند فاجعه اتفاق خواهد افتاد.

وی افزود: ظرفیت بیمارستان آیت‌الله طالقانی آبادان به عنوان بیمارستان مرکزی بستری بیماران کرونایی تکمیل شده است و دیگر جایی برای بیماران جدید ندارد.

سلمان‌زاده ادامه داد: بخش‌های بستری و درمان سرپایی بیماران در تمامی بیمارستان‌های منطقه افزایش پیدا کرده است و هیچ بیمارستان سفیدی نداریم.

وی با بیان اینکه از بسیج جامعه پزشکی خوزستان می‌خواهیم برای برپایی بیمارستان صحرایی در منطقه به کمک بیاید، تصریح کرد: شرایط کنونی ناشی از کاهش رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و عادی‌انگاری مردم و مسئولان است. غیبت مدعوین جلسه امروز نیز شاخص گویایی برای عادی‌انگاری مسئولان و تنها ماندن مجموعه بهداشت و درمان در این شرایط بحرانی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آبادان با اشاره به ادامه روند واکسیناسیون، بیان کرد: استقبال از واکسیناسیون در گروه‌های سنی بالاتر، کمتر است که از جوانان  می‌خواهیم بزرگترها را به تزریق واکسن تشویق کنند. در حال حاضر تمام توان و ظرفیت بخش بهداشت دانشگاه علاوه بر پیشگیری، مراقبت و رهگیری بیماران، در اختیار اجرای فرآیند واکسیناسیون قرار گرفته است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا