جامعهرفاه و تامین اجتماعی

روزهای سخت کرونایی در تهران

موج کرونا با ویروس جهش یافته «دلتا» کشور را فرا گرفته و استان‌های خراسان رضوی، تهران، بوشهر و سیستان و بلوچستان بحرانی است و سرایت این شرایط به سمت استان‌های شمالی و در کل کشور است. ناتوانی در واکسیناسیون عمومی و عدم محدودیت‌ و قرنطینه شهرها، موجب شد که خیلی زود، ویروس جهش یافته از پاکستان به سیستان و بلوچستان و سپس به کل کشور سرایت پیدا کند و اکنون  ۲۹ استان درگیر این ویروس و بیمارستان‌ها گنجایش ظرفیت یک بیمار را ندارند.  عمق فاجعه کرونایی تا حدی است که چندین مسئول، وضعیت استان‌شان را فوق بحرانی توصیف کردند.

به گزارش فارس، غلامرضا خادمی، رئیس بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان کودکان اکبر مشهد گفته است: در حال حاضر رنگ بندی مشهد از نظر وضعیت کرونا از سیاه هم سیاه‌تر شده است، آنقدر وضعیت شهر بحرانی است که باید واکسیناسیون در سنین پایین‌تر هم انجام دهند و به زیر ۴۰ سال برسد.»  همچنین رئیس بخش عفونی بیمارستان لقمان با بیان تاخت و تاز کرونا در کشور اعلام کرد که «تخت خالی برای پذیرش بیماران کرونایی وجود ندارد.

۲۹ استان درگیر دلتا

 

تعداد جان باختگان و مبتلایان به کرونا در روزهای گذشته نسبت به روزهای خرداد ماه دو برابر شده است. همچنین از یازدهم تا دوازدهم مردادماه ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۳۹ هزار و ۱۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که چهار هزار و ۸۳۸ نفر از آنها بستری شدند.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، روز شنبه گفته بود که گونه دلتا سراسر کشور را درنوردیده و در حال حاضر۲۹ استان درگیر این گونه هستند. در این میان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور به زیر ۴۰ درصد سقوط کرده است و حالا در چنین شرایطی شاهد صعود بیش از پیش و ویرانگر کرونای دلتا هستیم.

کمبود سرم در اوج بحران

 

این روزها همزمان با طوفان سهمگین پیک پنجم کرونا و افزایش موارد ابتلا، گزارش‌ها از کمبود اقلام دارویی بخصوص سرم تزریقی در بازار حکایت دارد.پرس و جوی ما از چند داروخانه در سطح شهر تهران حکایت از این دارد که با افزایش حجم بیماران کرونا و به‌دنبال شیوع کرونای دلتا در کشور، سرم تزریقی در داروخانه‌های شهری توزیع نمی‌شود.

مسئولان فنی داروخانه‌ها می‌گویند، تعداد بیماران در پیک اخیر به قدری زیاد شده که دستور داده‌اند سرم تزریقی را در داروخانه‌های بیمارستانی برای بیماران بستری و بستری موقت توزیع و عرضه کنند. آنها می‌گویند وضعیت بحرانی است و مصرف بیماران بیشتر از میزان تولید است و افزایش خط تولید از سوی کارخانه‌ها حداقل به بازه زمانی دو هفته‌ای نیاز دارد. کمبود سرم‌های تزریقی در داروخانه‌های پایتخت به‌دلیل افزایش مراجعات بیماران را مسئول سازمان غذا و دارو نیز تأیید می‌کند؛ به‌طوری که سید حیدر محمدی، مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در نامه‌ای خطاب به مدیران شرکت‌های توزیع کننده دارو تأکید کرده است به‌دنبال افزایش سرم‌های تزریقی به‌دلیل مصرف همزمان آن با داروی رمدسیور و به منظور مدیریت توزیع این فرآورده در سطح کشور تا اطلاع ثانوی توزیع کلیه سرم‌های تزریقی صرفاً برای داروخانه‌های بیمارستانی مجاز است.

 

روزهای سخت تهران

 

علیرضا زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونا در استان تهران اظهار کرد:متاسفانه تهران روزهای سختی را در حال حاضر می‌گذارند؛ تا غروب دیروز در استان تهران ۹ هزار و  ۴۰۰ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های تهران بستری شدند که حدود ۲۶۰۰ نفر از این تعداد در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند. روزانه حدود ۲هزار بیمار جدید در بیمارستان‌های تهران بستری می‌شوند، در حال حاضر فزون بر ۲۰ هزار مراجعه کننده سرپایی در تهران وجود دارد و علی رغم اینکه دیروز ۱۶۰۰ بیمار از بیمارستان‌های تهران ترخیص شدند، به علت ۲ هزار بستری جدید هنوز به تراز مثبت نرسیده‌ایم. برای هفتمین هفته متوالی شاهد افزایش شاخص‌های کرونا در تهران هستیم، این موضوع نشان دهنده سهمگین بودن موج پنجم کروناست.

کرونای دلتا تهران را محاصره کرد

 

نادر توکلی معاون درمان ستاد مقابله با کرونای استان تهران به فارس گفت: شدت ابتلا در تهران بسیار بالا است و در شانزده ماه گذشته چنین تجربه ای نداشته ایم. ادامه روند نگران کننده است چون ارزیابی دقیقی نداریم که این افزایش شیوع تا کجا ادامه خواهد داشت ولی آنچه مسلم است تعداد بی سابقه مراجعان و مبتلایان است به طوری که گرونای دلتا تهران را محاصره کرده است.

وی افزود:مراجعات به بیش از هزاران نفر در روز رسیده است و این آمار فقط مختص مراکز درمانی به جز مطلب‌ها است. بسیاری از هم میهمان به خدمات پزشکی سرپایی و بستری نیاز دارند. اگرچه تمهیدات بسیار خوبی برای افزایش خدمات سرپایی درنظر گرفته شده اما فشار زیادی بر روی کادر درمان است و حدود ۶۰ درصد از تخت‌های بستری در اختیار بیماران کرونایی است و ما هنوز به آرامشی نرسیده‌ایم تا بتوانیم وضعیت را پیش بینی کنیم. وضعیت بیماری در تهران بسیار بحرانی است.

تکمیل ظرفیت بیمارستان ها

 

پیام طبرسی، استاد بیماری‌های عفونی و معاون آموزشی بیمارستان مسیح دانشوری در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس در پاسخ به این پرسش که اکنون وضعیت کرونا و مراکز درمانی چگونه است ،گفت:اکنون در بدترین وضعیت قرار داریم؛به طوری که این پیک از همه پیک‌های کرونا وضعیت بدتری دارد. تعداد بیمار افزایش یافته و بیمارستانها لبریز و سرریز شده است و جمع کردن کار خیلی سخت شده است.

معاون بیمارستان مسیح دانشوری بیان داشت: کادر درمان کادر ۱۸ ماه پیش نیست؛ شما از یک تعداد افراد ثابت انتظار ۱۸ ماهه را دارید؛ بنابراین همه نیروها فرسوده شده‌اند. باید کاری کنیم چرخه بیماری قطع شود؛ متاسفانه اکنون نمودارها نشان می‌دهد روند در همه استانها افزایشی است و احتیاج به ۲ یا ۳ هفته تعطیلی و قرنطینه جدی است تا بیماری از تکاپو بیفتد. چراکه اگر بخواهیم به همین منوال ادامه پیدا کند همه آلوده می‌شوند و این بسیار خطرناک است.اکنون هر موجی از موج قبلی بدتر است. ‌اکنون هر فردی تب و علائم تنفسی دارد نشانه کروناست؛چراکه ویروس دیگری در چرخش نیست.

وی به تکمیل ظرفیت بستری بیمارستان‌ها اشاره کرد و گفت: حتی اگر دارو در اختیار قرار داده شود، دارو در کجا به بیماران تزریق شود: «تزریق دارو در خانه می‌تواند منجر به مرگ بیماران شود. همین حالا تزریق رمدسیویر باعث کندی ضربان قلب و مرگ می‌شود. بعد هم اعلام می‌کنند که بیمار بر اثر ایست قلبی جان باخته است. مردم باید بدانند که داروی درمان کرونا باید در بیمارستان‌ها تزریق شود.»

به‌ گفته طبرسی در صورت رعایت‌نکردن پروتکل‌ها در هفته آینده تعداد فوتی‌ها به ۵۰۰ نفر می‌رسد. وضعیت وخیم کرونا غیر قابل انکار است و آینده روشنی برای عبور از آن وجود ندارد. با استقرار دولت جدید و تغییرات احتمالی در وزارت بهداشت، حالا خیلی‌ها نگران وضعیت مدیریت کرونا در کشورند.

روحیه کادر درمان ضعیف شده است

 

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت نیز در اینباره گفت:  پیش بینی‌های دانشگاه واشنگتن نشان می‌دهد که در یک ماه و نیم آینده، مرگ‌های کرونایی در کشور ما از روزانه ۳۰۰ نفر کنونی به حدود ۶۰۰ نفر افزایش یابد و اگر به دستورالعمل‌ها عمل نکنیم شاید در آینده این رقم به حدود ۸۰۰ نفر در روز برسد.

وی با اشاره به اینکه هدف نخست واکسیناسیون، کاهش مرگ و میر و کاهش بستری در بخش مراقبت‌های ویژه و بیمارستان است، گفت: حدود ۹۵ تا ۱۰۰ درصد این هدف با واکسن حاصل می‌شود.

حریرچی با بیان اینکه تعداد تخت‌های کشور به ازای جمعیت به رغم افزایش در هشت سال اخیر، در مقایسه با متوسط جهانی بسیار کم است، اضافه کرد: اکنون از نظر تخت، سی تی اسکن و دستگاه‌های اکسیژن ساز، دچار فرسودگی شدیم و تاب روحی، روانی و فعالیت پرسنل مراکز درمانی به ویژه پزشکان، پرستاران، رزیدنت‌ها و انترن‌ها کاهش داشته و بر روی آنها فشار زیادی است و با حقوق‌های اندک، بار اصلی بر روی دوش آنها است.

تخت خالی نداریم

 

شروین شکوهی،رئیس بخش عفونی بیمارستان لقمان با اشاره به اینکه با افزایش تعداد کلی بیماران درصد تعداد بیماران بدحال هم به همان نسبت افزایش می‌یابد، گفت: متاسفانه انگار مردم فراموش کردند که کرونا وجود دارد. آمار وحشتناک زیاد بوده و شرایط بسیار خطرناک است و با توجه به خستگی زیاد کادر درمان نمی‌توان با این شیوه کرونا را جمع کرد.

شکوهی با بیان اینکه میانگین سنی مبتلایان با پیک‌های قبلی تفاوت چندانی نداشته است، اظهار کرد: در بیمارستان ما اصلا تخت خالی نیست. برای پذیرش بیمار از اورژانس به بخش یا باید یک نفر مرخص شود یا اینکه خدای ناکرده یک نفر جان خود را از دست بدهد، که تخت خالی شود.

چشم امید به دولت جدید

 

وضعیت وخیم کرونا غیر قابل انکار است و آینده روشنی برای عبور از آن وجود ندارد. با استقرار دولت جدید و تغییرات احتمالی در وزارت بهداشت، حالا خیلی‌ها نگران وضعیت مدیریت کرونا در کشورند. در شرایطی که پیک پنجم بیماران را سرگردان کرده، بیمارستان را پر و داروخانه‌ها را مملو از جمعیت شده است باید دید دولت جدید چه تدبیر فوری برای رفع این بحران و بازگشت آرامش به جامعه در پیش خواهد گرفت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا