اقتصاد

بهره مندی بیش از ۱۰ هزار بنگاه اقتصادی از معافیت بیمه ای

مطابق آخرین آمار عملکرد طرح کارورزی بیش از ۱۴۴ هزار و ۶۰۰ نفر از فارغ التحصیلان در این طرح ثبت‌نام کرده‌ و بیش از ۱۰ هزار بنگاه اقتصادی از معافیت بیمه ای بهره مند شدند.

در راستای فراهم کردن فرصتهای اشتغال و مهارت آموزی کارجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی، طرح کارورزی به عنوان یکی از برنامه های مهم دولت به اجرا در آمده است.
کارورزی طرحی موثر در توسعه اشتغال همراه با مهارت آموزی است که زمینه آشنایی فرد با محیط کار و جذب وی در بنگاه‌ اقتصادی را فراهم می‌کند.
هدف از اجرای کارورزی، افزایش قابلیت جذب و اشتغال دانش‌آموختگان از طریق انتقال مهارت و تجربه در محیط کار برای ورود به بازار کار، ایجاد انگیزه کارآفرینی و کسب‌وکار دانش‌ آموختگان، تسهیل در جذب و بکارگیری فارغ التحصیلان در بنگاه و فراهم کردن زمینه انتقال دانش از دانش‌آموخته به بنگاه است.
آخرین آمار عملکرد طرح کارورزی نشان می دهد که ۱۴۴ هزار و ۶۹۵ نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به عنوان متقاضی طرح ثبت نام کرده و واجد شرایط شناخته شده‌اند که ۵۴ هزار و ۷۸۱  نفر موجب انعقاد قرارداد و جذب در بنگاه شده است.

استانهای فارس، لرستان، خوزستان، کرمان، ایلام، اصفهان، کرمانشاه و خراسان رضوی بیشترین تعداد داوطلب واجد شرایط را به خود اختصاص داده اند.

بیشترین داوطلب طرح کارورزی و بنگاه پذیرنده مربوط به استان فارس و کمترین واحد پذیرنده و قرارداد منعقده مربوط به استان هرمزگان بوده است.
این آمارها حاکی از آن است که تعداد متقاضیان و بنگاه‌هایی که در طرح ثبت نام کرده اند نسبت به ماه‌های گذشته از روند رو به رشدی برخوردار بوده است.
مهمترین مزیت پیش بینی شده برای کارآفرینان و کارفرمایان در طرح این است که در صورت جذب کارورز، از معافیت حق بیمه سهم کارفرما به مدت حداکثر دو سال برخوردار می‌شوند که مطابق آمار عملکرد طرح کارورزی ۲۰ هزار و ۱۹۷ بنگاه در طرح ثبت نام کرده و ۱۰ هزار و ۲۴۷ نفر مشمول معافیت بیمه ای قرار گرفتند.
از جمله شرایط برخورداری از مزایای این طرح، داشتن مدرک دانشگاهی حداقل کارشناسی و سن کمتر از ۳۵ سال در زمان ثبت نام است. همچنین داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت از خدمت نظام وظیفه برای متقاضیان مرد الزامی است.
داوطلبان فارغ التحصیل دانشگاهی و بنگاههای اقتصادی جهت بهره مندی از مزایای دوره کارورزی و معافیت بیمه ای می توانند به سامانه کارورزی وزارت کار به نشانی  https://karvarzi.mcls.gov.ir مراجعه و ثبت نام کنند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا