اقتصادصنعت و معدن

خرید واکسن از بازار آزاد راحت است؟

خرید واکسن کرونا از بازار آزاد راحت شده است. فرقی ندارد برای یک نفر واکسن بخواهید یا برای ۳۰۰ نفر. واکسن هست.

به گزارش تجارت‌نیوز، برخی واکسن با مهر دانشگاه علوم پزشکی تزریق کرده‌اند و کارت واکسن گرفته‌اند و برخی دیگر نه. اما سوالی که وجود دارد این است که این همه واکسن از کجا وارد بازار سیاه شده است؟ این‌ها واکسن‌های اهدایی به ایران است یا واکسن‌های وارداتی بخش خصوصی؟

خرید واکسن از بازار آزاد راحت است

 

یکی از خریداران واکسن آسترازنکا می‌گوید: «واکسن آسترازنکا را ۵٫۵ میلیون تومان خریدم. آن هم با کارت واکسن و مهر دانشگاه علوم پزشکی!» این تنها روایت یکی از خریداران واکسن آسترازنکا در روزهای اخیر است.

خرید واکسن از بازار آزاد راحت است. چه یک عدد بخواهید و چه ۳۰۰ عدد. فقط قیمت کمی فرق می‌کند. یکی از فروشندگان واکسن می‌گوید قیمت هر دوز ۵٫۵ تا ۶ میلیون تومان است. بستگی دارد چند عدد واکسن بخواهید. مثلا اگر برای ۵۰ نفر واکسن بخواهید، برای هر دوز واکسن تخفیف ۵۰۰ هزار تومانی می‌دهم اما اگر یک عدد بخواهید قیمت ۶ میلیون تومان است. مقطوع!

شماره فروشندگان واکسن کرونا حالا دست به دست می‌شود. چه بین افراد و چه بین شرکت‌هایی که می‌خواهند تعدادی از کارکنان خود را واکسینه کنند.

آسترازنکا ۵.۵، فایزر ۲۲ میلیون!

 

یکی از شرکت‌های بازار سرمایه که از فروشنده‌های غیررسمی برای پرسنل خود واکسن خریده می‌گوید: «برای پرسنل و همسرانشان که مجموعا ۳۰۰ نفر هستند، واکسن آسترازنکا خریدیم به قیمت هر دوز ۵٫۵ میلیون تومان. البته به ما تخفیف دادند. چون تعدادمان زیاد بود.»

این خریدار واکسن کرونا ادامه می‌دهد: «تاریخ انقضای واکسن‌هایی که ما خریدیم حدود ۱۰ روز دیگر بود. این شرکت فروشنده به ما نه کارت واکسن داد و نه هیچ برگه‌ای که نشان دهد واکسن دریافت کرده‌ایم. چند نفر از همکاران هم از این شرکت واکسن فایزر خریدند؛ هر دوز ۹۰۰ دلار!» یعنی ۲۲ میلیون تومان.

به نظر می‌رسد فروشنده هم مطمئن نیست که بار دیگر واکسن آسترازنکا به دستش برسد. زیرا مسئول این شرکت می‌گوید: «از همه پرسنل تعهدنامه‌ گرفتیم چون ممکن است نتوانیم دوز دوم را تهیه کنیم. حتی اگر تزریق این واکسن برای آنها مشکلی درست کرد ما در قبال آن مسئولیتی نداریم و به تصمیم خودشان این واکسن را تزریق می‌کنند.»

اما برخی دیگر از کسانی که واکسن آسترازنکا زده‌اند، هم کارت واکسن دارند و هم مهر دانشگاه علوم پزشکی روی کارت آنهاست.

یکی از این خریداران می‌گوید با قیمت ۵٫۵ میلیون تومان واکسن آسترازنکا خریده است. نکته اما اینجاست که فروشنده به آنها کارت واکسن داده و این کارت، مُهر دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی را دارد!

فروش واکسن آسترازنکا در بازار آزاد | تزریق واکسن با مُهر دانشگاه علوم‌پزشکی | واکسن‌های اهدایی از بازار آزاد سر درآورد؟

کارت واکسن خریداری که می‌گوید واکسن آسترازنکا را ۵٫۵ میلیون تومان خریده است

 

اما این همه واکسن آسترازنکا از کجا وارد بازار شده است؟ آن هم واکسن‌هایی که با مهر دانشگاه علوم پزشکی تزریق شده و معلوم است از مبادی رسمی وارد شده است. تلاش تجارت‌نیوز برای گفتگو با مقامات وزارت بهداشت در این باره به نتیجه نرسید و هیچ کدام از مقامات این وزارتخانه حاضر به گفتگو درباره واکسن‌های موجود در بازار نشدند.

اما نکته قابل توجه این است که فروش واکسن کرونا به خصوص واکسن آسترازنکا دقیقا از زمانی افزایش یافته که ژاپن حدود ۳ میلیون دوز واکسن به ایران اهدا کرد. حالا همزمانی فروش واکسن در بازار آزاد با ورود واکسن‌های اهدایی ژاپن این سوال را ایجاد می‌کند که مبادا بخشی از واکسن‌های اهدایی ژاپن سر از بازار آزاد درآورده باشد! به خصوص که هم واکسن‌های بازار و هم واکسن‌های اهدایی ژاپن آسترازنکا هستند.

به جز واکسن‌های اهدایی ژاپن، واکسن‌های وارداتی بخش خصوصی نیز آسترازنکا بود. ناصر ریاحی، رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو درباره واکسن‌های وارداتی بخش خصوصی می‌گوید: «واکسنی که توسط بخش خصوصی وارد شد، آسترازنکای پرشده در روسیه بود. اولین محموله ٣١۵ هزار دوز بود اما تا اواسط شهریور حدود ٣ میلیون دوز از همین واکسن وارد می‌شود.»

او می‌گوید واکسن‌های وارداتی بخش خصوصی هم به وزارت بهداشت تحویل داده شد است. چون «این واکسن‌ها با ارز مرجع وارد شده و از ابتدا قرارداد فروش آن با وزارت بهداشت امضا شده که با پروتکل‌های کشوری به گروه‌های پرخطر با تصمیم و توسط وزارت بهداشت تزریق شود.»

رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو توضیح می‌دهد: «این محموله ارتباطی به سفارش‌های با ارز نیما که توسط اتاق بازرگانی و مباشرت ستاد کرونا به کارگران خط تولید تزریق خواهد شد، ندارد. تاکنون نشنیده‌ام که شرکتی پرسنل خود را واکسینه کرده باشد، اما برخی از مشاغل پرخطر در نوبت تزریق بر اساس برنامه جامع کشور هستند.»

بر این اساس حتی اگر واکسن‌های موجود در بازار، واکسن وارداتی بخش خصوصی هم باشد، این واکسن‌ها در اختیار وزارت بهداشت بوده و این وزارتخانه باید توضیح بدهد که این واکسن‌ها چگونه سر از بازار آزاد در آورده‌اند.

دمای ۲ تا ۸ درجه، شرایط حمل و نگهداری آسترازنکا

 

اما شرایط نگهداری واکسن آسترازنکا چگونه است؟ آیا همه توانایی نگهداری از آن را دارند؟ واکسن آسترازنکا را می‌توان در یخچال و در دمای ۲ تا ۸ درجه نگهداری کرد. به عبارتی یکی از امتیازهای این واکسن همین دمای نگهداری آن است.

پیش از این برخی برای تزریق واکسن به ارمنستان می‌رفتند. استقبال ایرانیان از واکسیناسیون در ارمنستان به حدی زیاد شد که ارمنستان شرط اقامت ده روزه برای مسافران گذاشت تا واکسن به آنها تعلق بگیرد.

حالا به نظر می‌رسد برخی به جای اینکه کیلومترها راه را طی کنند تا به واکسن برسند، همین‌جا در کشور واکسن می‌خرند. نه دیگر طاقت انتظار دارند و نه می‌توانند ۱۰ روز در کشور همسایه برای یک دوز واکسن بمانند. وقتی با کارت مهرخورده‌ی علوم پزشکی می‌توانند واکسن را دریافت کنند، چرا برای تزریق یک دوز در ارمنستان به شرط ۱۰ روز اقامت بیش از ۲۰ میلیون تومان پرداخت کنند؟

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا