اقتصادصنعت و معدن

چه صنفی از پرداخت مالیات معاف شد؟

احمد ابوالحسنی با اشاره به تلاش‌های چند ماهه خود برای تحقق معافیت مالیاتی فعالان حوزه چاپ گفت: تا دو سال آینده تمام چاپخانه‌های فعال که از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پروانه تأسیس دارند، مشمول معافیت بند (ل) ماده ۱۳۹ قانون مالیات‌های مستقیم قرار می گیرند.

به گزارش همشهری آنلاین، وی افزود: از دی ماه سال ۹۹ در نشست‌ها و مذاکراتی که با سازمان امور مالیاتی داشتم، بحث مشمول شدن چاپخانه داران در بند (ل) ماده ۱۳۹ قانون مالیات‌های مستقیم را مورد پیگیری جدی قرار دادم.

رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران با اشاره به نامه مسعود مصلحی، مدیرکل دفتر فنی و مدیریت ریسک مالیاتی سازمان امور مالیاتی، اظهار کرد: پس از مذاکرات انجام شده با سازمان امور مالیاتی، نامه‌ای از سوی مدیر کل دفتر فنی این سازمان تنظیم شد که در آن به اضافه شدن یک تبصره مبنی بر اینکه چاپخانه داران برای مشمول شدن در بند (ل) باید مجوز فعالیت انتشاراتی در زمینه کتاب را از وزارت فرهنگ اخذ کنند، اشاره شده بود. موضوعی که با اعتراض بنده روبه رو شد و به صراحت اعلام کردم این مسئله مغایر با قوانین و ضوابط است.

ابوالحسنی با تاکید بر اینکه از نظر اتحادیه چاپخانه داران، تمام فعالیت‌های چاپی، فعالیت فرهنگی و انتشاراتی محسوب می‌شوند، ادامه داد: از دید ما انتشار کتاب، روزنامه، کاتالوگ، بروشور، برچسب معرفی کالا و… که حاوی یک محتوای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی است، همگی فعالیت فرهنگی و انتشاراتی محسوب می‌شود از این رو باید مشمول بند (ل) قرار گیرند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه دیدگاه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به فعالیت‌های چاپی با دیدگاه اتحادیه چاپخانه داران یکسان است، تصریح کرد: این دیدگاه مشترک موجب شد تا معاونت حقوقی امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نامه های را برای مشمولیت تمامی فعالیت‌های چاپ از معافیت مالیاتی موضوع بند (ل) تنظیم کرده و به سازمان امور مالیاتی ارسال کند.

رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران با بیان اینکه منتظر اعلام نتیجه از سوی سازمان امور مالیاتی هستیم، گفت: اکنون سازمان امور مالیاتی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هر دو، به لزوم معافیت چاپخانه داران اذعان دارند و قرار است در ابتدا چاپخانه‌های فعال حوزه نشر مشمول این معافیت شوند و سپس همه چاپخانه‌های فعال در رسته‌های دیگر که پروانه تأسیس از وزارت فرهنگ دارند. البته معافیت مالیاتی چاپخانه‌های فعال در حوزه نشر در مراحل پایانی قرار دارد که به زودی به نتیجه می‌رسد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا