اقتصادنقد و تحلیل

تنها راه عبور از مشکلات اقتصادی چیست؟

رییس اتاق بازرگانی ایران می‌گوید در صورتی که دولت جدید بتواند در حوزه‌هایی که اقتصاد ایران واقعا در آنها چالش دارد راهکارهای اجرایی دقیق عرضه کند، امکان عبور از مشکلات و سختی‌های امروز وجود خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، غلامحسین شافعی در پیام جدید خود در پیامی ضمن تبریک روز «تشکل‌ها و مشارکت اجتماعی» تاکید کرد که حل مشکلات از طریق عقلانیت جمعی و توجه به نگاه تخصصی، امکان‌پذیر خواهد بود.

در بخشی از پیام شافعی آمده: ۲۲ مرداد ماه که به عنوان روز «تشکل‌ها و مشارکت اجتماعی» نام‌گذاری شده، یادآور اهمیت و نقش پررنگ فعالان اقتصادی و تشکل‌ها در ابعاد مختلف اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است. به نحوی که میزان توسعه‌یافتگی هر جامعه را می‌توان با میزان مشارکت مردم و فعالان اقتصادی در تشکل‌ها ارزیابی کرد. با رشد و توسعه جامعه، میزان تاثیرگذاری، نقش و جایگاه تشکل‌ها در رفع موانع تولید، بهبود مستمر محیط کسب و کار و دستیابی به اهداف توسعه اقتصادی و اجتماعی نیز بیش از پیش خواهد بود. به همین دلیل گسترش و تقویت مشارکت فعالان اقتصادی در تشکل‌ها و بهره‌مندی از ظرفیت تشکل‌های اقتصادی به عنوان بازوان اجرایی و مشورتی در انجام ماموریت‌های قانونی خود، در زمره اولویت‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران قرار گرفته است.

نگاه تخصصی و جنبه‌های مشورتی تشکل‌ها با اتکا بر تجربه، دانش و توان جمعی، فرصتی مغتنم است تا عقلانیت جمعی به کمک گره‌گشایی و چاره‌جویی برای مشکلاتی که در بخش‌های مختلف اقتصادی وجود دارد، برآید.

در سالی که توسط مقام معظم رهبری مزین به نام «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» شده است، مهمترین ابزار و پیش‌نیاز جهش و شکوفایی اقتصادی، شناسایی موانع پیش روی فعالیت‌های اقتصادی، اولویت‌بندی و رفع این موانع خواهد بود. همفکری و مشارکت حداکثری فعالان اقتصادی در تشکل‌ها به ساختن اقتصادی قوی و کارآمد منجر خواهد شد که علاوه بر همدلی و همفکری بخش خصوصی با حاکمیت، به جهش تولید، توسعه صادرات و اشتغال‌زایی و نیز رفع موانع تولید خواهد انجامید.

امید است دولت جدید با برنامه‌های جدید از مسیر همدلی و کسب مشورت از بخش خصوصی و تشکل‌های اقتصادی، بتواند در تحقق اهداف و برنامه‌های توسعه‌ای خود موفق عمل کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا