اقتصادصنعت و معدننقد و تحلیل

چه عاملی باعث رشد تورم در نیمه دوم سال می‌شود؟

وزیر اسبق صمت با اشاره به دو نوع برخورد در مواجهه با مشکلات کلان اقتصادی کشور، عاملی که ممکن است باعث رشد تورم در نیمه دوم سال شود را تشریح کرد.

به گزارش فارس، برخی کاربران با ثبت سوژه‌ای با عنوان «درخواست کنترل و کاهش تورم» خواستار اعمال راهکارهایی برای کنترل تورم در کشور شدند.

در این مورد مهدی غضنفری، وزیر اسبق صمت با اشاره به وضعیت اقتصادی کشور در شروع به کار دولت سیزدهم، اظهار داشت: تورم موضوعی پیچیده است و اگر بر اساس علم اقتصاد نسبت به آن پیش بینی صورت گیرد، همین گفتگوها به انتظارات تورمی دامن خواهد زد.

وی تصریح کرد: در این بین ضمن اینکه شفاف و آشکار سخن می‌گوییم، اما این ملاحظه را باید داشته باشیم تا این گفتگو موجب ترس شده یا در فروش کالا تاثیر بگذارد.

غضنفری گفت: اگر در نیمه باقی مانده سال‌ جاری با کسری بودجه مواجه شویم و دولت سیزدهم راهکار دولت دوازدهم را برای تامین کسری بودجه استفاده کند، وضع تورم بدتر خواهد شد.

وی ادامه داد: گلوله برفیِ تورمی که از دولت دوازدهم شکل گرفت، هنوز تخلیه نشده است و حتی اگر دولت جدید سیاست‌هایی مجزا اعمال کند، آثار تورمی فعالیت گذشته در ماه‌های آینده پدیدار می‌شود.

غضنفری، تاثیرات تورمی را همراه با تاخیر دانست و گفت: تیم اقتصادی دولت سیزدهم باید تلاش کند تا مخارج را کنترل و هزینه‌ها را کاهش دهد و از طرفی در هزینه‌های جاری، سیاست‌های انقباضی داشته باشد.

وی گفت: برخی بر این باورند که دولت باید اوراق چاپ کند، یعنی زیر یکسری کاغذ را امضا کند و در اختیار پیمانکاران بگذارد. پول را از آن‌ها بگیرد و به مردم بدهد. در این میان چون پول چاپ نمی‌شود، اثر تورمی زیادی ندارد ولی یک بدهی روی دست دولت‌های بعدی می‌گذارد. به این چک‌ها نرخ بهره هم تعلق می‌گیرد و لذا مدام بزرگ و دولت بدهکار تر می‌شود.

وی ادامه داد: ما چاره‌ای نداریم جز اینکه یک دولتِ تولید کننده ثروت داشته باشیم. یعنی سرمایه‌گذاران را ترغیب و تشویق کنیم و سرمایه خارجی را جذب کنیم تا راهکار تجارت خارجی تحکیم شود.

غضنفری لزوم بر طرف کردن موانع کسب‌ و کار را یادآوری کرد تا آن دسته از مردم که پولی در اختیار دارند، از بازارها و فعالیت‌های سوداگرانه به سمت فعالیت‌هایی با ارزش افزوده برای عموم مردم حرکت کنند.

این کارشناس حوزه اقتصاد افزود: کابینه‌ دولتها اصولا به صورت اتمی است نه مولکولی. وزیر اقتصاد، صمت و… در برابر مسائل بزرگ و عمده قرار گرفته‌اند. مشکلات از جزء بزرگ‌تر شده است و لذا باید برخوردی جمعی صورت گیرد.

غضنفری در توضیح این مطلب گفت: مثلا وقتی تنظیم بازار با مشکل رو به رو می‌شود، وزارتخانه‌های صمت، جهاد کشاورزی و اقتصاد و بانک مرکزی باید دست به دست هم دهند و با تشکیل یک مولکول مشکل را حل کنند، اما اگر برخورد خرد و اتمی داشته باشیم، یک وزارتخانه بهانه‌های مختلف مطرح کرده و از او کار بزرگی ساخته نیست.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا