اقتصادنقد و تحلیل

انتظارات فعالان بخش کشاورزی و صنایع از وزیر جدید

برخی از فعالان بخش کشاورزی و صنایع کشور مطالبات خود را از وزیرپیشنهادی جهاد کشاورزی دولت سیزدهم مطرح کردند.

افشین صدر دادرس در پاسخ به این سوال که آیا سید جواد ساداتی نژاد وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی دولت سیزدهم گزینه مناسبی برای  وزارتخانه مذکور است یا خیر، اظهار کرد: با توجه به اینکه هنوز از سیاست ها و راهبردهای ایشان اطلاعات دقیقی نداریم بنابراین در حال حاضر امکان اظهار نظر دقیق هم وجود ندارد. بهتر است قبل از اظهار نظر از نقطه نظرات ایشان و برنامه هایشان برای برون رفت از شرایط پیش آمده در بخش دام کشور آگاه شویم.

وی ادامه داد: اما از وزیر آینده جهاد کشاورزی انتظاراتی داریم. مثلا اینکه بایستی به فکر حل مشکل تامین نهاده ها و خشکسالی باشد. اینکه پیگیر تامین ارز باشیم اتفاق خوبی است اما با توجه به شرایطی که دولت با آن مواجه است بایستی به راه کارهای جایگزین نیز فکر شود. مثلا صادرات دام یکی از این راه های جایگزین است.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور اضافه کرد: موضوع صادرات دام مدت هاست که مطرح شده  و می تواند بخشی از معضلات حوزه دام کشور را حل کند. همچنین از وزیر آینده  انتظار داریم که خرید حمایتی دام زنده با قیمت عادلانه پیگیری شود و برنامه منسجمی برای بازاررسانی محصولات کشاورزی در داخل کشور و صادرات پایدار نیز در دستور کار داشته باشد. تشکل ها نیز آمادگی دارند تا در این بخش با وزیر آینده همکاری های لازم را داشته باشند.

وی همچنین در پایان گفت: متاسفانه برخی اقدامات اجرایی وزارت جهاد کشاورزی منتج به ایجاد رانت برای عده ای خاص شده است که وزیر آینده جهاد کشاورزی باید سریعا به این موضوع رسیدگی کند.

سید محمدرضا بنی طبا_ سخنگوی انجمن صنایع فرآورده های لبنی نیز در خصوص وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی گفت: در میان گزینه هایی که نام آنها برای تصدی مسئولیت وزارت جهاد مطرح بود، به نظر می رسد آقای ساداتی نژاد بهترین باشد. در موضوع قیمت شیرخام که تبدیل به موضوعی اختلافی میان وزارت صمت و جهاد شده بود، تلاش های خوبی را از ایشان شاهد بودیم و به نظر می رسد ایشان آمادگی نسبی برای  حضور در این وزارتخانه را داشته باشند.

وی ادامه داد:امیدواریم آنچنان که در جلسات کارشناسی اعلام می کردند، در مقام اجرا نیز مدافع منطق بازار و مخالف اقتصاد دستوری باشند و رویکردهای وزارت جهاد را به سمت رویکردهای اصلاح سیاستگذاری های مداخله جویانه تغییر دهند.

سخنگوی انجمن صنایع فرآورده های لبنی اضافه کرد: موضوع تغییر کشت غرق آبی و نیز تولید نهاده دامی با تکنولوژی های جدید می تواند اولویت های وزارت جهاد در دوره ایشان باشد. همچنین در حوزه صنعت لبنیات نیز با توجه به ابلاغ قانون انتزاع و بازگشت اختیارات وزارت جهاد امید می رود این وزارتخانه در دوره آقای ساداتی نژاد از تبعات قیمت گذاری دستوری درس گرفته و به نظام عرصه و تقاضا تن دهد و اشتباهات ستاد تنظیم بازار در وزارت جهاد به نام ایشان مجددا تکرار نشود.

در ادامه پیمان عالمی- سرپرست نظام صنفی کشاورزی گفت: به دلیل حضور آقای ساداتی نژاد در کمیسیون کشاورزی مجلس نگاه به حضور ایشان در وزارت جهاد کشاورزی مثبت است، زیرا در این مدت اقدامات روبه جلویی در بخش کشاورزی داشتند. برای مثال قانون شورای قیمت گذاری تخصصی محصولات کشاورزی تحول بزرگی در بخش کشاورزی بود که بذر امیدی در دل کشاورزان کاشت.

وی با بیان اینکه وزیر آینده جهاد کشاورزی بایستی به تشکل های بخش کشاورزی نیز نگاه مثبتی داشته باشد، گفت: برای گرفتن تصمیمات درست در بخش کشاورزی نیازمند اطلاعات قوی، مستند و روزانه هستیم. اگر این اطلاعات موارد ذکر شده را نداشته باشند قطعا نمی توان تصمیمات درست هم اتخاذ کرد. بنابراین می طلبد که بین وزارت جهاد و وزیر و تشکل های بخش کشاورزی ارتباط صمیمانه ای وجود داشته باشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا