اقتصادبانک و بیمهنقد و تحلیل

تعادل در بازار سرمایه چگونه ممکن می‌شود؟

پیش نیاز رشد بورس، گسترش فرهنگ‌ سرمایه‌گذاری مبتنی بر شناخت و آگاهی از شرایط اقتصادی در سطح دنیا و کشور است؛ افراد جامعه با شناسایی موقعیت‌ها و فرصت‌های سرمایه‌گذاری می‌توانند تصمیمات منطقی جهت حفظ و افزایش سرمایه خود اتخاذ کرده و از رفتارهای هیجانی اجتناب کنند.

به گزارش سنا و به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بورس تهران، مهدی امیری عضو هیات مدیره بورس تهران با بیان مطلب بالا گفت: سرمایه‌گذاری مطمئن همواره یکی از دغدغه‌های آحاد جامعه است. از دیرباز مردم به دنبال استفاده بهینه از پس‌اندازها و منابع بازار خود بوده‌اند، طوریکه ضمن حفظ ارزش آن در برابر تکان‌های تورمی ‌با خلق ارزش از رشد سرمایه‌های خود بهره‌مند شوند.

او افزود: پرداختن به مفاهیم اقتصادی و ترویج تحلیل‌های روز اقتصادی موجب اثرگذاری مثبت در رفتار و سبک زندگی افراد جامعه می­ شود. اکنون و با توجه به توسعه و رشد بازار سرمایه در طی سال ­های اخیر گسترش فرهنگ سرمایه‌گذاری ضرورت بیشتری یافته است.

عضو هیات مدیره بورس تهران با این اعتقاد که توسعه فرهنگ سهامداری، رفتارهای هیجانی در بازار سرمایه را کاهش می دهد،اظهار داشت: با توسعه فرهنگ سهامداری می‌توان ضمن فراهم کردن درک بهتر از شناخت فرصت‌های سرمایه‌گذاری، رفتارهای هیجانی را در بازار کنترل کرد. با توسعه فرهنگ سهامداری در جامعه  قطعاْ رشد سرمایه‌گذاری در بورس و به دنبال  آن تولید ملی رونق  را در پی خواهد داشت و به دنبال آن این روند در افزایش ثروت مردم‌، ‌گسترش رفاه عمومی‌، ‌کاهش فقر و ایجاد اشتغال اثرگذار خواهد بود.

او ادامه داد: طی یک سال اخیر سرمایه‌گذاران جدیدی بدون پشتوانه اطلاعات کافی از بازار سرمایه و نبود فرهنگ کافی سهامداری وارد بورس شدند و بخش قابل توجهی از سرمایه آنها متحمل خسارت شد و به دنبال آن دلزدگی از بازار سرمایه ایجاد شد.

امیری در پایان ایجاد تعادل در بازار سرمایه را نتیجه آموزش مناسب عنوان کرد و گفت: آموزش تخصصی و تحلیل‌گری در حوزه بازار سرمایه قطعاْ برای همگان امکان‌پذیر نیست، چرا که نیازمند گذراندن دوره‌های تئوری و تخصصی در دانشگاه است؛ اما می‌توان با آموزش مناسب، ظرفیت‌های سودآوری، افزایش ثروت و روش‌های مطمئن سرمایه‌گذاری را به عموم معرفی کرد. نتیجه این روند ترویج فرهنگ سرمایه‌گذاری و سهامداری، ‌کاهش و تبدیل رفتارهای هیجانی و ایجاد تعادل در بازار سرمایه خواهد بود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا