اقتصادصنعت و معدننقد و تحلیل

تورم تولیدکننده بخش‌ خدمات افزایش یافت؟

تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش‌های خدمات کل کشور در فصل بهار ۱۴۰۰ نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) به ۱۱.۲ درصد رسید.

به گزارش اقتصادآنلاین، براساس گزارش جدید مرکز آمار، این میزان در مقــایسه با همین اطلاع در فصل قبل (۷.۳) ۳.۹ واحــــد درصد افـزایش دارد.
کمتـــرین تورم فصلــی به ترتیب مربوط به بخش های آمــوزش (۱، ۹ درصد) و فعالیت‌های املاک و مستغلات” (۳.۸ درصد) می‌باشد. بیشترین تورم فصلی نیز به ترتیب مربوط به  فعالیت‌های بیمه (۲۵.۸ درصد) و آب رسانی، مدیریت پسماند، فاضلاب و فعـــالیت‌های تصفیه (۲۰.۰ درصد) است.

تورم نقطه به نقطه

 

تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش‌های خدمات کل کشور نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) در فصل بهار ۱۴۰۰ به ۴۸، ۷ درصد رسیــد که در مقایسه با همیــن اطلاع در فصل قبل (۴۲.۶) ۶.۱ واحـــد درصد افزایش داشته است. به عبــــارتی، میــانگین قیمت دریافتی توسط ارائه دهندگان خدمات به ازای تولید خدماتشان در داخل کشور، در فصل بهار ۱۴۰۰ نسبت به فصل بهار ۱۳۹۹، ۴۸.۷ درصد افزایش دارد. در بخش‌های خدمات کمترین نرخ مربوط به بخش آبرسانی، مدیریت پسماند، فاضلاب و فعالیت‌های تصفیه (۲۲.۰ درصد) و بیشترین نرخ مربوط به بخش فعالیت‌های خدماتی مربوط به تأمین جا و غذا  (۸۴.۵ درصد) می‌باشد.

تورم سالانه

 

تغییرات میانگین شاخص کل قیمت تولیدکننده بخش‌های خدمات در چهار فصل منتهی به فصل بهار ۱۴۰۰ (تورم سالانه) به ۴۲ درصد رسید که نسبت به همین اطلاع در فصل قبل (۳۷.۸) ۴.۲ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد. در فصل مورد بررسی، در میان بخش‌های خدمات در کشور، کمترین تورم سالانه مربوط به بخش آبرسانی، مدیریت پسماند، فاضلاب و فعالیت‌های تصفیه (۶.۳ درصد) و بیشترین آن مربوط به بخش فعالیت‌های خدماتی مربوط به تأمین جا و غذا (۶۵.۹ درصد) است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا