اقتصادصنعت و معدن

ورود ۳۰ میلیون دوز واکسن کرونا به کشور تا پایان شهریور

محمدرضا شانه ساز درباره خرید ۳۰ میلیون دوز واکسن کرونا که از سوی رئیس جمهور اعلام شد گفت: درباره واکسن ما از کانال ها و طرق مختلف، هم از مسیر تولید و هم واردات و تامین واکسن مطمئن از منابع معتبر تلاش شبانه روزی کردیم. به هر حال علی رغم تحریم ها و مشکلات نقل و انتقال پول، پیش پرداخت در خصوص اکثر واکسن‌هایی که وارد می‌شود صورت گرفت.

به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه تاکنون حدود ۲۵ میلیون دوز واکسن وارد کشور شده است گفت: برنامه‌ریزی شده است که بتوانیم ان‌شاءالله حداکثر تا پایان شهریور ۳۰ میلیون دوز واکسن وارداتی داشته باشیم. در عین‌حال یقینا روند افزایش تولید در این فاصله زمانی اتفاق می‌افتد.

شانه ساز گفت: همچنین برنامه‌ریزی شده که تا پایان آبان ماه بتوانیم در مجموع به عدد ۸۰ میلیون دوز واردات واکسن برسیم که در این صورت می‌توانیم تقریبا بخش اعظمی از جمعیت هدف‌مان را واکسینه کنیم. این برنامه‌ریزی‌ها و هماهنگی‌هایی است که با منابع خارجی انجام شده است. البته همه این موارد مستلزم هماهنگی های متعددی از سوی وزارت امور خارجه است که واقعا پای کار بودند.

رئیس سازمان غذا و دارو درباره واردات واکسن‌ از سوی بخش خصوصی نیز گفت: اکنون اظهاراتی درباره واردات واکسن از سوی بخش خصوصی مطرح می‌شود. باید توجه کرد که تاکنون بیش از ۴۵ معرفی‌نامه به بخش خصوصی دادیم که تنها در یک مورد از سوی یکی از شرکت‌های خصوصی که آن هم سال هاست در زمینه دارو فعال است، توانسته یک‌ میلیون دوز واکسن وارد کند.

وی افزود: شایعاتی که در فضای مجازی در این زمینه منتشر می‌شود و متاسفانه عده‌ای هم بدون اطلاع کافی آنها را بازنشر می کنند واقعا ما را نگران می‌کند و نشان می‌دهد که گویی یک برنامه‌ریزی است که دل مردم را آزرده کند. ما از هیچ تلاشی برای واردات واکسن فروگذار نکردیم. واقعا اولویت اول ما تامین واکسن است و بانک مرکزی هم با همه مشکلات در زمینه تامین ارز به خوبی عمل کرده و هرکجا که واکسن معتبری بوده، توانسته وارد کشور شود.

شانه ساز که در یک برنامه تلوزیونی صحبت می‌کرد، درباره منابع واکسن‌ های وارداتی نیز گفت: واکسن‌ها از همان منابعی است که تاکنون وارد شده است. متاسفم که بگویم از آن جایی که تحریم هستیم و مشکلات فراوانی داریم، بسیاری از منابع ما در خارج از کشور ترجیح می‌دهند که از ذکر نام‌شان خودداری کنیم. به هر حال دشمنان ما که دشمنان بشریت هستند حتی در زمینه تامین واکسن هم علی رغم شعارهایی که دادند، همکاری نمی‌کنند. ما از ذکر نام منابع معذور هستیم، اما تلاش می‌کنیم‌که از همه منابع معتبر واکسن وارد کنیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا