جامعه

کرونا جدی تر و خطرناکتر از همیشه

دلتا کرونا نقشه کشور را دوباره آتشین کرده است؛ این بار اما خطرناکتر و سریع تر. موارد ابتلا و بستری در اکثر استان های کشور رو به صعود دارد و هر روز هم آدم های بیشتری با این بیماری جان می دهند…

در حال حاضر در دنیا ۲۰۶ میلیون و ۹۵۸ هزار و ۵۰۲ نفر به کرونا مبتلا شده‌اند که از این تعداد ۱۸۵ میلیون و ۵۷۷ هزار و ۴۱۵ نفر بهبود یافته و متاسفانه چهار میلیون و ۳۵۸ هزار ۲۷۴ نفر با این بیماری از بین رفته اند. در کشورمان نیز مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۴ میلیون و ۳۸۹ هزار و ۸۵ نفر رسیده است و تاکنون سه میلیون ۷۰۰ هزار و ۸۲۸ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند. این درحالی است که متاسفانه مجموع جان باختگان این بیماری به ۹۷ هزار و ۲۰۸ نفر در کشور رسید.

۳۵۹ شهرستان؛ قرمز

در عین حال باید توجه کرد که علاوه بر شهرهای قرمز قبلی، شهرستان‌های اهر و بستان آباد در آذربایجان شرقی، اشنویه، چالدران در آذربایجان غربی، نائین در اصفهان، بدره، چرداول در ایلام، باخرز، مه ولات در خراسان رضوی، جاجرم، راز و جرگلان در خراسان شمالی، رامهرمز، شوشتر، هندیجان در خوزستان، سرخه در سمنان، زابل، قصرقند در سیستان و بلوچستان، ارسنجان در فارس، کمیجان در مرکزی، ارزوئیه، راور، رودبار جنوب، ریگان، فاریاب، قلعه گنج در کرمان، لنده، چرام در کهگیلویه و بویر احمد نیز در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفته‌اند.

بر این اساس در حال حاضر در کشورمان ۳۵۹ شهرستان در وضعیت قرمز، ۵۹ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۳۰ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

افزایش بیش از ۴۱ درصدی فوت کرونایی در کشور در هفته اخیر نسبت به هفته ماقبل

باید توجه کرد که از تاریخ ۱۵ تا ۲۱ مرداد ماه ۱۴۰۰، تعداد موارد سرپایی مثبت شناسایی شده در کشور ۲۳۰۸۰۰ نفر بوده است. همچنین تعداد موارد بستری جدید ۳۱۷۰۸ مورد و تعداد موارد فوتی جدید ۳۵۸۵ نفر بوده است.

بر اساس این آمارها، شاهد افزایش ۱۲.۵ درصدی در موارد سرپایی مثبت، افزایش ۱۸ درصدی در موارد بستری مثبت و  افزایش ۴۱.۴ درصدی در تعداد فوت شدگان بیماری در کشور در هفته اخیر نسبت به هفته ماقبل بوده‌ایم.

وضعیت کرونا در ۲۱ استان کشور

تهران

در تهران نیز در هفته اخیر تعداد موارد سرپایی مثبت شناسایی شده، ۱۳۱۵۱ مورد بوده است. همچنین تعداد موارد بستری جدید ۴۰۱۲ مورد و تعداد فوتی‌های جدید ۴۳۲ مورد بوده است.

بر این اساس در تهران در هفته اخیر نسبت به هفته ماقبل افزایش ۱۴.۸ درصدی در موارد سرپایی مثبت، افزایش ۳۰ درصدی در موارد بستری مثبت و  افزایش ۲۶.۳ درصدی در تعداد فوت شدگان بیماری را شاهد بوده‌ایم.

در عین حال در هفته اخیر همه موارد بستری و هم موارد فوت استان تهران افزایش بارز داشته است. بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر از متوسط کشوری کمتر است.

البرز

روند بستری و فوت استان در هفته اخیر افزایش بارز داشته است. بروز موارد بستری اندکی کمتر از متوسط کشور اما میزان مرگ و میر از متوسط کشور بیشتر است.

ایلام

در استان ایلام تداوم روند افزایش بارز موارد بستری مشاهده می‌شود و همچنین افزایش بارز موارد فوت استان مشاهده می‌شود. میزان بروز موارد بستری با فاصله زیاد از متوسط کشور بالاتر و میزان مرگ و میر هنوز کمی از متوسط کشور پایین‌تر است.

مازندران

در هفته اخیر افزایش روند بستری و افزایش بارز موارد فوت ملاحظه می‌شود. میزان بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر استان با فاصله زیاد از متوسط کشور بالاتر است.

گلستان

روند بستری افزایش و فوت استان نیز در هفته اخیر افزایش بارز داشته است. میزان بروز بستری استان با فاصله زیاد از متوسط کشور بالاتر و مورتالیتی از متوسط کشور پیشی گرفته است.

سمنان

روند بستری در هفته اخیر افزایش بارز داشته، اما فوت کاهش یافته است. میزان بروز موارد بستری از متوسط کشور بیشتر، اما میزان فوت از حد متوسط کشور کمتر شده است.

گیلان

روند بستری استان در هفته اخیر افزایش و افزایش فوت بارز بوده است. بروز موارد بستری و همچنین میزان مرگ و میر از متوسط کشور کمتر است.

بوشهر

موارد بستری افزایش بارز و موارد فوت نیز افزایش بارز را نشان می‌دهد. میزان بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر از متوسط کشور بیشتر است.

خراسان شمالی

در هفته اخیر هم روند بستری و هم فوت افزایش بارز داشته است. میزان بروز استان از متوسط کشور پیشی گرفته و میزان مرگ و میر استان با صعود از متوسط کشور فراتر رفته است.

چهارمحال بختیاری

روند بستری در این استان افزایش بارز، اما فوت کاهش یافته است. میزان بروز موارد بستری از متوسط کشور بیشتر و میزان فوت از متوسط کشور کمتر شده است.

کرمان

در هفته اخیر هم موارد بستری و هم فوت افزایش بارز داشته است. بروز موارد بستری و مرگ و میر همچنان بیش از متوسط کشور است.

قم

در هفته اخیر کاهش موارد بستری و افزایش بارز موارد فوت استان مشاهده می‌شود. بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر از متوسط کشور بیشتر است.

هرمزگان

موارد بستری استان کاهش داشته، اما موارد فوت افزایش یافته است. میزان بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر همچنان بیش از متوسط کشوری است.

اردبیل

در هفته اخیر روند بستری افزایش و فوت افزایش بارز داشته است. میزان بروز استان از حد متوسط کشور پیشی گرفته و میزان مرگ و میر به متوسط کشور نزدیک شده است.

لرستان

موارد بستری افزایش بارز و موارد فوت استان نیز افزایش یافته‌اند. بروز موارد بستری اندکی از متوسط کشور فراتر رفته ولی میزان مرگ و میر استان از متوسط کشوری کمتر است.

خراسان جنوبی

در هفته اخیر موارد بستری افزایش بارز یافته اما فوت ثابت مانده است. بروز موارد بستری از متوسط کشور پیشی گرفته ولی میزان مرگ و میر از متوسط کشور کمتر است.

یزد

در هفته اخیر روند موارد بستری کاهش اما فوت افزایش یافته است. میزان موارد بستری استان به حد متوسط کشور تنزل یافته، اما میزان مرگ و میر استان به حد متوسط کشور صعود کرده است.

خراسان رضوی

روند بستری افزایش یافته و روند فوت در هفته اخیر افزایش بارز را نشان می‌دهد. بروز موارد بستری استان از متوسط کشوری کمتر ولی میزان مرگ و میر با صعود بیشتر از متوسط کشوری فاصله بیشتری گرفته است.

خوزستان

موارد بستری استان در این هفته افزایش بارز یافته و موارد فوت نیز افزایش بارز را نشان می‌دهد. بروز موارد بستری و مرگ و میر استان هنوز اندکی کمتر از متوسط کشوری را نشان می‌دهد.

فارس

در این هفته افزایش بارز موارد بستری و فوت مشاهده می‌شود. میزان بروز موارد بستری از حد متوسط کشوری کمتر ولی میزان مورتالیتی از حد متوسط کشوری بیشتر است.

سیستان و بلوچستان

در هفته اخیر روند افزایش بستری و کاهش فوت مشاهده می‌شود. بروز موارد بستری از متوسط کشور کمتر و مورتالیتی با کاهش بیشتر در این هفته، از متوسط کشور کمتر شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا