جامعهرفاه و تامین اجتماعی

مین‌های در کمین، همچنان قربانی می‌گیرند

سالیان سال گذشته اما هنوز خاکش بوی خون می‌دهد، بوی باروت، بوی جنازه‌هایی که بر زمین افتاده‌اند و هنوز می‌افتند. کردستان، خوزستان، ایلام، کرمانشاه و آذربایجان غربی هنوز هم قربانی می‌دهند و ترکش‌های جنگ «جان» می‌گیرد و روی تن‌های کوچکی می‌نشیند که پیش از پروانه شدن، مرگ سراغشان آمده است. چه چشم‌هایی که برای همیشه خاموش شدند، چه پاهایی که برای همیشه بریده شدند و چه جان‌هایی که از بچه‌ها ستانده شده است. جنگ هنوز هم تمام نشده، جنگ هنوز جان کودکانی که با شوق و ذوق بازی می‌کنند و ناگهان پایشان روی مین می‌رود را می‌گیرد. همین روز گذشته بود که رییس شبکه بهداشت و درمان دهلران اعلام کرد انفجار مین به جای مانده از جنگ تحمیلی در این شهرستان مرزی یک کشته و ۲ مجروح برجای گذاشته است. گویا قرار نیست قصه تلخ جان گرفتن مین برای مردم این استان‌ها به پایان برسد.

آگاه سازی تاثیر خوبی در جلوگیری از تلفات داشته است/ بزرگسالان بیشترین قربانیان را تشکیل می‌دهند

 

به گزارش ایلنا، بهزاد رحیمی، نماینده مردم سقز و بانه در گفتگویی که با خبرنگار برنا داشت، می‌گوید اوضاع تقریبا نسبت به سال‌های گذشته بهتر است و اطلاع رسانی‌ها باعث شده کودکان از خطر مین‌ها در امان بمانند اما همچنان بیشترین آمار قربانیان در بزرگسالان است.

بهزاد رحیمی می‌گوید: متاسفانه این موضوع حقیقت دارد و به دلیل پاکسازی نشدن مناطق جنگی هرساله کودکان، زنان و مردانی روی این مین‌ها قرار گرفته که یا دچار مصدومیت می‌شوند یا جانشان را از دست می‌دهند ضمن اینکه در سال‌های اخیر بارش‌های فصلی و فرسایش خاک باعث شده مین‌ها به مناطق مسکونی سرازیر شوند و خطر آنها برای مردم بیشتر شود.

او با اشاره به راهی که برای جلوگیری از تلفات جانی در این مناطق استفاده می‌شود، بیان کرد: علاوه بر تلاش‌هایی که برای جمع آوری مین‌ها می‌شود، آگاه سازی و اطلاع دادن راه دیگر جلوگیری از این گونه آسیب‌هاست که تاکنون موفق هم بوده و در دو سه سال اخیر تاثیر خوبی در جلوگیری از تلفات داشته است برای مثال در مدارس به کودکان آموزش می‌دهیم به مناطق ناشناخته و مناطقی که با علامت ممنوعه حصار کشی شدند ورود پیدا نکنند و از سر کنجکاوی داخل آنها نشوند همچنین به آنها آموزش می‌دهیم در مواقع سیلاب و باران علائم وجود مین در آب را بشناسند تا خدایی نکرده به آنها دست نزنند و سریعا به بزرگترهایشان اطلاع دهند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی معتقد است آموزش به کودکان باعث شده جلوی بسیاری از تلفات گرفته شود اما متاسفانه چون مین‌ها وارد راه‌ها و سیل بندها شدند، بیشتر از بزرگترها قربانی می‌گیرد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا