اقتصادصنعت و معدن

داروها و مواد اولیه دپو شده در گمرک مجوز نداشتند

حیدر محمدی» مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در نشست خبری با اشاره به مصرف داروی رمدسیور، گفت: سال گذشته مقدار کمی واردات داشتیم و پس از آن بلافاصله کارخانجات داخلی تولید آن را آغاز کردند و در حال حاضر هشت تولید کننده رمدسیویر داریم در زمانی که پیک بیماری و افزایش مصرف را نداشته باشیم، بخشی از آن صادر نیز می‌شود. مصرف این دارو در خردادماه به ۶۰۰ هزار عدد، تیرماه به یک میلیون و ۳۰۰ هزار عدد و مرداد ماه به ۲ میلیون و ۲۵۰هزار عدد رسید.

به گزارش ایلنا، وی ادامه داد:  در دو هفته‌ی اول مرداد ماه هشت برابر مصرف رمدسیویر داشتیم که البته بخشی از آن تجویز غیرمنطقی را نشان می‌دهد و خیلی از بیمارانی که این دارو را دریافت کردند شاید نیاز به مصرف آن نداشتند، چراکه این دارو صرفا در فاز ویروسی اثرگذار است؛ نه در ابتدای مثبت شدن تست بیماری و نه در انتهای فاز التهابی شدید، اثرگذاری ندارد. اما متاسفانه گاهی شاهدیم که در این دوره دارو مصرف شده است.

محمدی افزود: همچنین مصرف دارو فاویپیراویر نیز در مجموع شش ماه دوم سال ۹۹ به ۱۱ میلیون رسید و در صورتی که مصرف همین دارو در تیر ماه امسال به ۱۱ میلیون و ۹۰۰ هزار عدد رسید و داروی دیگر توسیلیزومب است که در فاز التهابی شدید مصرف می‌شود و باید در همکاران پزشک در صورت عدم اثرگذاری کورتون‌های دیگر، آن را تجویز کنند.

وی گفت: اما متاسفانه الان در خیلی از بیمارستان‌ها تجویز می‌شود و مصرف آن غیرمنطقی است، به طوری که مصرف آن در تیر ماه ۳۰ هزار عدد و در دو هفته اول مرداد به ۴۲هزار عدد افزایش یافت که این افزایش پیش‌بینی نشده‌ی بیماری و تعداد زیادی که در شیوع بیماری بوجود آمده، غیرمنتظره بود.

محمدی  ادامه داد: به همین دلیل افزایش ۸ برابری را شاید نشود به راحتی پیش بینی کرد. موجودی ما برای رمدسیویر حداقل ۶ ماه بود که متاسفانه کل رمدسیویر در تیرماه مصرف شد و البته در مرداد ماه بلافاصله تامین شد و کمبودی ایجاد نشد.

وی گفت: فاویپیراویر نیز باوجود عدم اثراگذاری آن در بیماری و تایید کمیته‌های علمی مرتبط، اما با توجه به تجویز برخی همکاران پزشک و نیاز جامعه موظف بودیم دارو را تامین کنیم و این کار انجام شد و در مورد واردات دارو باید اشاره کنم که به همین دلیل ناچار شدیم که با توجه به کمبود، واردات داشته باشیم، اما به محض رفع کمبود، واردات قطع و کماکان از تولید داخل استفاده می شود.

محمدی ادامه داد: در سال گذشته تقاضای تعطیلی یکی از خطوط تولیدی سرم را جهت بهبود شرایط ساخت از سوی خود شرکت داشتیم؛ اما موافقت نکردیم چون تابستان بود و به دلیل گرمای هوا مصرف سرم بالا می‌رود.

وی گفت: در نهایت همانطور که قبلا هم گفتم از آبان ماه با تعطیلی این کارخانه موافقت کردیم، اما با توجه به شرایطی که داشت و دستگاه‌هایی که نیاز به واردات داشت، به صورت شفاهی توافق شد که از اسفند ماه این اتفاق بیفتد.

محمدی ادامه داد: بر حسب وعده‌ی آن شرکت، شرایط ساخت باید اصلاح می‌شد و حساب کرده بودیم که تا قبل از تابستان این مشکل رفع شود و آن تولید کننده که  یک سوم تولید کشور را داشت، باید به خط تولید بازمی‌گشت و در همین راستا به یکی از کارخانجات سرم اجازه داده بودیم که برای واردات اقدام کند اما به دلیل مشکلاتی که در بحث بیماری کرونا برای کشور هند پیش آمد و این شرکت هم برای واردات از این کشور اقدام کرده بود، نهایتا به مشکل برخورد و بعد از سه ماه اعلام کرد که نمی‌تواند واردات داشته باشد. در مجموع این بدعهدی ها برای وارد کننده و تولید کننده و همچنین همزمانی فصل گرما و بالا رفتن مصرف رمدسیویر در کشور، باعث شد که در زمینه سرم تزریقی دچار کمبود شویم.

وی افزود: در این زمینه نیز بلافاصله برای واردات اقدام شد و تا این لحظه یک و نیم سرم تزریقی توزیع شده و ۵۰۰ هزار عدد هم در حال شناسه گذاری است، برنامه ریزی ما برای تامین نیاز یک ماهه کشور از طریق واردات بوده که اگر نیاز کشور رفع شود از تولید داخل نیز استفاده می‌کنیم و اگر رفع نشود همچنان از واردات استفاده خواهیم کرد.

محمدی در مورد ماجرای پیش آمده در مورد دپوی برخی داروها در گمرک که واکنش‌هایی در پی داشت، بیان کرد: مواردی را که مجاز است گمرک ترخیص کند مجوز از نهاد مربوطه دارد، یعنی نهادی که متصدی صدور مجوز است.یکی از مشکلاتی که گمرک‌های ما دارند ورود و دپوی اقلامی است که مجوز ندارند، به طوری که بازرگان می‌تواند کالا را بیاورد داخل گمرک پیاده کند اما هیچ مجوزی هم نگرفته باشد که این یکی از مشکلاتی است که ما بارها خدمت افراد در گمرکات عرض کردیم اما این مشکل از قبل باقی مانده است.

وی افزود:‌ بنابراین در حوزه ما برخی شرکت‌ها کالاهایی می‌آورند و در گمرک پیاده می‌کنند که هیچ مجوزی از ورزارت بهداشت ندارند. طبیعتا ترخیص این کالاها می‌تواند سلامتی مردم را تهدید کند و کالاهای رسوب کرده در گمرک نیز چند دسته هستند، یک دسته از کالاها که مربوط به وزارت بهداشت نبود و ما به همراه معاون فنی گمرک وارد انبارها شدیم و بخش زیادی از کالاهای رسوب کرده مربوط به داروهای دامی بود که وزارت جهاد کشاورزی باید تعیین تکلیف کند، این کالاها اقلامی نظیر بذر ذرت، چغدرقند، کشک و خیارشور بود که در بازدید میدانی مشاهده کردیم و بخشی هم داروها و مواد اولیه دارویی بودند که از وزارت بهداشت مجوز نداشتند.

محمدی گفت: یعنی تعدادی از بازرگانان اقلام دارویی و مواد اولیه را در حجم زیاد در گمرکات تخلیه کرده بودند که مجوز نداشتند و گمرک از ما می خواست که آن را ترخیص کنیم، وقتی کالایی مجوز ندارد و اصالت و سلامت آن بررسی نشده، طبیعتا ترخیص آن کار درستی نیست و سلامتی جامعه را به خطر می اندازد، در بازدیدی که ما داشتیم مجموعا پنج قلم دارو بود، چهار قلم فاوییراویر بود که مجوز داشت و البته کمتر از 24 ساعت هم بود که در گمرک بود و با دستور سرپرست محترم دادسرای جرایم اقتصادی ترخیص شد و ما هم موافق این ترخیص بودیم، یک قلم هم دارویی بود که بدون مجوز ما آمده بود که باید تعیین تکلیف شود چطور بدون مجوز تخلیه شده است.

وی بیان کرد: در این زمینه تقاضا کردیم صاحب کالا با کمک همکاران ما نمونه برداری‌ها را انجام دهند و تولید کننده نیز مکاتباتی با ما داشته باشد و بگوید دارو در چه وضعیتی است چراکه گزارشات ما نشان می‌داد آن دارو در برهه‌های زمانی فراخوان اجازه مصرف نداشته است. اگر این شبهات دارو برطرف شود می‌توانیم درباره‌ی مجوزش اظهار نظر کنیم، بنابراین و در مجموع جوسازی در خصوص وجود دپوی تعداد زیادی دارو در گمرک درست نبود.

محمدی افزود: حجم خیلی مختصری از موارد موجود در گمرک داروهایی بود که مجوز ما را داشت و این درحالیست که با مجوز ما هر آنچه که در گمرک هست باید ترخیص شود و گمرک نمی‌تواند کالایی که مجوز ما را داشته باشد را متوقف و رسوب کند.

وی گفت: کالایی که در گمرک رسوب کرده و گمرک باید پاسخگو باشند کالاهایی است که یا مجوز وزارت بهداشت یا هر وزارتخانه‌ی تخصصی را ندارد و بدون مجوز در گمرک رسوب کرده و باید صاحب کالا در این زمینه پاسخ دهد که چرا این کالا بدون مجوز وارد گمرک شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا