اقتصادصنعت و معدن

افزایش ۲۸ درصدی تولید نفت ایران در یک سال گذشته

اقتصاد ایران و صنعت نفت کشورمان بعد از خروج آمریکا از برجام در سال ۹۷ با شدیدترین تحریم ها رو به رو بود.

به گزارش ایرنا، در آن زمان، دولت وقت آمریکا اعلام کرده بود که هدف از تحریم ها علیه ایران، به صفر رساندن صادرات نفت این کشور است. با این حال صادرات نفت ایران هیچ‌گاه صفر نشد اگر چه به شدت کاهش پیدا کرد و حتی پول همان نفتی که با دور زدن تحریم ها به فروش می‌رسید، با مشکلات فراوانی به کشور وارد می شد.

با روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا، انتظارها برای احیای برجام و افزایش صادرات نفت ایران نیز بیشتر شد. حتی اعضای اوپک پلاس در تصمیمات خود برای افزایش تولید، نیم نگاهی نیز به مذاکرات وین داشتند.

این موضوع در کنار اینکه ایران در دور زدن تحریم ها توانمندتر شده بود، باعث شد تا به تدریج تولید نفت ایران و به دنبال آن صادرات نفت این کشور نیز بالا برود و در حالی که در تابستان سال گذشته منابع ثانویه اعلام کرده بودند ایران کمتر از ۲ میلیون بشکه نفت در روز تولید کرده، این رقم در تابستان امسال به نزدیک ۲.۵ میلیون بشکه در روز رسیده است.

ایران به طور متوسط در سال۲۰۲۰ روزانه یک میلیون و ۹۸۸ هزار بشکه، در سال ۲۰۱۹ روزانه ۲ میلیون و ۳۵۶ هزار بشکه، در سال ۲۰۱۸ روزانه ۳ میلیون و ۵۵۳ هزار بشکه و در سال ۲۰۱۷ روزانه ۳ میلیون و ۸۱۳ هزار بشکه نفت تولید کرده است.

ایران در سه ماهه دوم ۲۰۲۱ روزانه ۲ میلیون و ۴۴۳ هزار بشکه نفت تولید کرده؛ این رقم در سه ماهه نخست امسال روزانه ۲ میلیون و ۲۱۴ هزار بشکه نفت بوده است.

این آمارها نشان می دهد اگرچه با اعمال تحریم ها، صادرات نفت ایران با کاهش همراه شد اما به تدریج ایران توانسته بخشی از این کاهش تولید را جبران کند.

در آخرین گزارش اوپک نیز، منابع ثانویه اعلام کرده اند که ایران در ماه گذشته میلادی ۲ میلیون و ۴۸۵ هزار بشکه نفت تولید کرده است.

این میزان تولید در مقایسه با ماه جولای (تیرماه) سال ۲۰۲۰ میلادی رشدی ۲۸درصدی را نشان می‌دهد.

در کنار افزایش تولید نفت ایران، قیمت نفت نیز افزایش پیدا کرد تا آنجا که در تیرماه در مقایسه با خرداد سال جاری، نفت ایران ۱.۷ دلار رشد قیمت را تجربه کرده است.

پیش از این نیز آمارهای بانک مرکزی نشان داده بود که ایران سال ۹۹ را با رشد اقتصادی منفی ۲.۵ درصد با احتساب نفت در فصل بهار آغاز کرد.

رشد اقتصادی منفی البته در تابستان تکرار نشد و تابستان این رشد به ۵.۴ درصد رسید. موضوع مهم آن است که در تمام فصل‌های سال ۹۹ به جز فصل بهار، رشد اقتصادی با نفت از رشد اقتصادی بدون نفت بیشتر بوده است.

این اعداد نشان می‌دهد که ایران در سال گذشته توانسته صادرات بخش نفت خود شامل نفت خام، میعانات گازی، فرآورده‌های نفتی و گاز را حتی با وجود تحریم‌های حداکثری آمریکا افزایش دهد که تاثیر مستقیمی بر رشد اقتصادی داشته است.

به گزارش ایرنا، بررسی‌ها نشان می‌دهد سهم نفت در رشد اقتصادی نیز در سال گذشته روندی افزایشی داشته و در حالی که در سال ۹۸، این عدد منفی ۷.۴ درصد بوده، در زمستان سال ۹۹ به ۴.۵ درصد رسیده است.

در مجموع نفت در رشد اقتصادی سال گذشته ایران سهمی ۱.۴ درصدی داشته است و به تنهایی رشد تولید ناخالص گروه نفت در سال گذشته، ۱۱.۲ درصد برآورد می‌شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا