اقتصاد

۲۰ تن مواد اولیه داروهای کرونا ترخیص شد

در جریان مذاکرات و مصوبات صورت گرفته جهت تعیین تکلیف و ترخیص فوری دارو و مواد اولیه مرتبط با کرونا در گمرک، در هفته جاری ۲۰ تن با مجوز وزارت بهداشت ترخیص شده است.

به دنبال اعلام دپوی مواد اولیه داروهای مرتبط با کرونا در گمرک امام خمینی(ره) و ورود دستگاه قضایی و بازدید صورت گرفته، در هفته جاری طی جلسه ای با حضور مسئولان مربوطه از جمله معاونان دادستانی، گمرک، وزارت بهداشت و بانک مرکزی مصوباتی جهت تعیین تکلیف و ترخیص فوری دارو و مواد اولیه دارویی ضروری به ویژه اقلام مرتبط با کرونا صادر و در دستور کار قرار گرفت، اعم این مصوبات ترخیص به صورت حمل یکسره و از پای پرواز بود که دیگر داروهای مورد نظر ورودی در انبار تخلیه نمی شوند.

بر اساس گزارش اولیه گمرک حدود ۱۸ تن مواد اولیه داروی مرتبط با کرونا در انبارها و سردخانه‌های فرودگاه امام خمینی (ره) قرار داشت که در هفته جاری در چارچوب مصوبات و با مجوز سازمان غذا و دارو ترخیص این اقلام آغاز شد.

ادامه روند ترخیص اقلام دارویی کرونا

تازه‌ترین اعلام ارونقی- معاون فنی گمرک ایران- در رابطه با وضعیت ترخیص داروها از این حکایت دارد که با صدور مجوز ترخیص از سوی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حتی در روزهای تعطیل، تاکنون بیش از ۲۰ تن  مواد اولیه داروهای مرتبط با کرونا از جمله رمدسیویر، فاویپیراویر، بتادکس و فاموتیدین در هفته جاری از گمرک ترخیص شده است.

این حجم ۲۰ تنی شامل اقلام دارویی است که هم در سردخانه‌های فرودگاه امام خمینی(ره) قرار داشته و هم ورودی که بصورت حمل یکسره و از پای پرواز ترخیص شده است.

۱۲۱ کامیون سرم از ترکیه وارد شد

گزارش معاون فنی گمرک ایران همچنین نشان می‌دهد که از هفته گذشته تاکنون و در جریان واردات سرم، بیش از ۱۲۱ کامیون سرم از کشور ترکیه و از مرز بازرگان وارد شده و با ارائه مجوز ترخیص وزارت بهداشت، بلافاصله بصورت حمل یکسره و شبانه روزی از طریق دو گمرک تهران و فرودگاه امام خمینی (ره) ترخیص شده است.

بر این اساس بررسی‌ها نشان می دهد که در این مدت از این دو گمرک به بیش از چهار میلیون سرم ترخیص شده  که با نظارت وزارت بهداشت در اختیار بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کشور قرار داده شده است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا