اقتصادبانک و بیمه

تاثیر تحولات افغانستان بر نرخ دلار در تهران!

نرخ دلار در روزهای تعطیل هم نوسانات قابل توجهی را نسبت به روزهای قبل از تعطیلی داشته است. هرچند صرافی های بانکی و غیربانکی مجاز به فروش ارز تعطیل هستند اما این آمارها که توسط دلال‌های بازار ارز رد و بدل می‌شود دلار را به ۲۷ هزار و ۳۰۰ تومان کشانده است.

تاثیر تحولات افغانستان بر نرخ دلار در تهران! | قیمت ها صعودی شد

نوع دلار نرخ (تومان)
دلار هرات ۲۶.۶۰۰
دلار سلیمانیه ۲۷.۳۲۰
دلار فردایی ۲۷.۳۵۰

 

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، بسیاری از کانال های رسمی و غیررسمی در شبکه های اجتماعی این موضوع را دست به دست می کنند و تحولات افغانستان را که یکی از شاهراه های انتقال ارز به ایران بوده را دلیل این اتفاق می دانند.

دلار که این روزها مجدد به ردیف اول مباحثه اقتصاددانان، سیاستمداران و سرمایه کذاران دنیا بازگشته است، این روزها روند صعودی چه از لحاظ ارزش در جهان و چه از لحاظ نرخی در بازارهای مختلف به خود گرفته است.

اصغر سمیعی، کارشناس اقتصادی با اشاره به تحولات بازار ارز و نوسانات ارزش دلار طی روزهای گذشته بیان کرد: بانک‌های ایرانی کاری کرده‌اند که کسانی که دلار دارند دارایی‌های خود را در بانک‌ها قرار نمی‌دهند و با کرایه صندوق‌های امانات مالی، دارایی‌های خود را نگهداری می‌کنند زیرا اعتماد به سیستم پولی و مالی کشور ندارند و این بی اعتمادی به دلیل این اتفاق افتاده است که بانک‌ها اعلام کردند که مردم حساب‌های ارزی باز کنند، بعد از مدتی اگر یک نفر می‌خواست از حساب خود ۱۰ هزار دلار برداشت کند بانک اعلام می کرد که این مقدار موجودی را ندارد و معادل ریالی آن مقدار را با احتساب قیمت‌های پیشین پرداخت می‌کرد اینگونه بود که اعتماد مردم از بین رفت.

تاثیرگذاری اقتصاد آمریکا بر اقتصاد جهان

 

این عضو سابق کانون صرافان ضمن اشاره به اینکه ارزشمندی پول آمریکا با میزان ارزشمندی طلا متغیر است، اضافه کرد: آمریکا زمانی که پول خود را تقویت می کند یا به واسطه طلا تضعیف می‌شود بر اقتصاد جهان تاثیرگذار است.  به عنوان مثال زمانی که دلار آمریکا تضعیف می‌شود نرخ طلا و نفت بالا می‌رود اما این موضوع به تومان ایران ربطی ندارد زیرا مشکلاتی که در حال حاضر وجود دارند با میزان ارزشمندی دلار نیست بلکه با بی ارزش بودن پول ملی است.

تاثیر اقدامات اقتصادی آمریکا بر جهانیان و ایران

 

یک کارشناس بانکی نیز به تاثیرات اقدامات آمریکا در اقتصاد جهانی پرداخت و گفت: قطعا این اقدامات در اقتصاد جهانی تاثیرگذار است ولی بیشتر این تاثیرات در داخل کشور آمریکا اتفاق می افتد و به دلیل جهانروا بودن دلار در سایر کشورها هم کم و بیش تاثیر دارد، اما برای ایران تاثیری ندارد زیرا فاکتورهای زیادی برای تاثیر بر اقتصاد ما وجود دارد مانند برجام و مذاکرات وین، ولی تا حدی می تواند قیمت دلار را افزایش دهد.

کاووسی اضافه کرد: این اقدام آمریکا (کاهش فروش اوراق قرضه) و تاثیرات آن بر قیمت دلار یک بحث دیرینه در آمریکاست که با نرخ بهره بازی می‌کنند تا به پول ملی خود ارزش دهد و مواقعی هم وجود دارد که نرخ بهره را کاهش می‌دهد.

این روزها پس از افزایش قابل توجه نرخ ارز، شکاف قیمتی ارز آزاد و سامانه نیما هر هفته بیشتر می‌شود. آنگونه که آمارهای اقتصادی می‌گویند شکاف بین دلار سنا و نیما در ۲۳ مردادماه، به ۱۱.۸ درصد رسیده است.

آمارها حکایت از افزایش ۴.۴ درصدی قیمت دلار سنا در ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ نسبت به ماه قبل داشته و همین رقم نسبت به پایان سال ۹۹ حدود ۶ درصد رشد تجربه کرده است. قیمت دلار سنا در ۲۳ مرداد ۱۴۰۰ نسبت به روز مشابه سال قبل رشد ۳۶ درصدی به ثبت رسانده که همه اینها نشان دهنده روند رو به رشد قیمت ارز سنا در مقابل نگهداشت تصنعی نرخ ارز در سامانه نیماست که شکاف این دو قیمت را بیشتر خواهد کرد.

تاثیر تحولات افغانستان بر نرخ دلار در تهران! | قیمت ها صعودی شد

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا