اقتصاد

مشکل تامین نهاده‌های دامی حل خواهد شد؟

عضو هیات‌مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران معتقد است با ۴ راهکار می‌توان مشکلات بازار نهاده‌های دامی را برطرف و این بازار را ساماندهی کرد.

به گزارش دنیای اقتصاد، چالش تامین نهاده‌های دامی همچنان ادامه‌دارد. کمبود علوفه ناشی از خشکسالی در کنار نوسانات ارز، تحریم و محدودیت واردات نهاده‌ها صنعت پرورش دام و طیور در کشور را تحت‌تاثیر قرار داده و صدای اعتراض فعالان این بخش را درآورده است. حتی چندی پیش هم غلامعلی فارغی، عضو کمیسیون کشاورزی و صنایع وابسته اتاق ایران با توجه به‌وابستگی بیش از ۶۰ درصد بخش دام کشور به‌علوفه داخلی و عدم‌تامین آن به‌دلیل خشکسالی‌ گسترده، نسبت به‌ گران‌شدن گوشت قرمز به‌ویژه از آبان‌ماه به ‌بعد هشدار داده بود. حالا اما عضو هیات‌مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران ۴ راهکار برای حل مشکلات بازار نهاده‌های دامی و ساماندهی بازار پیشنهاد داده است.

بنا بر اعلام روابط‌عمومی اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران، محمد‌مهدی نهاوندی معتقد است: تامین مستمر و منظم ارز مورد نیاز برای واردات نهاده‌های دامی  با توجه به‌ ضوابط اعتباری یکی از راهکارها برای ساماندهی بازار نهاده‌های دامی است. به ‌باور او تامین نهاده‌های مورد نیاز واحد‌های تولیدی به‌صورت تنخواه در مقابل اخذ تعهد ارائه محصول به‌شبکه‌های توزیع دومین راه‌حل برای ساماندهی بازار نهاده‌های دام و طیور است. عضو هیات‌مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران ادامه می‌دهد: برای ساماندهی بازار نهاده‌های دامی لازم است تا  واحد‌های تولیدی که محصول را در قبال نهاده دریافتی تحویل شبکه‌های توزیع نداده‌اند از سامانه بازارگاه حذف شوند. نهاوندی قطع سهمیه واحد‌های تولیدی که نهاده دریافتی دولتی را در بازار آزاد عرضه کرده‌اند را از دیگر راهکارهای ساماندهی بازار نهاده‌های دامی می‎داند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا