اقتصادصنعت و معدن

کمبود نیروی کار واحدهای تولیدی را تهدید می‌کند

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران «فعال شدن بخش آموزش وزارت کار»، «واگذاری بخشی از مسوولیت و امکانات وزارت کار در حوزه آموزش نیروی کار به بخش خصوصی»، «ایجاد بانک‌های اطلاعاتی از نیروهای کار ماهر و نیمه‌ماهر» و «کنترل تورم برای بهبود قدرت خرید دستمزد کارگران» را به عنوان راهکارهایی برای بهبود مساله تامین نیروی کار برای واحدهای صنعتی برشمرد. رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با اتاق تهران، دلایلی را برای پدیدار شدن این معضل برای واحدهای تولیدی را برشمرد. محمدرضا مرتضوی در این باره توضیح داد: واحدهای‌ تولیدی همواره با مشکل کمبود نیروی کار ماهر مواجه هستند و شهرک‌های صنعتی نیز از این قاعده مستثنی نبوده‌اند.

 نیروی کار ماهر معمولا در دسترس واحدهای تولیدی نیست و نیروهایی که برای کار در این واحدها برگزیده می‌شوند، عمدتا نیاز به تعلیم و گذراندن دوره‌های آموزشی دارند. این واحدها معمولا وقتی دچار کمبود نیرو می‌شوند، با وزارت کار مکاتبه می‌کنند و اغلب هم نمی‌توانند، کارگر ماهری که تعلیم دیده است، پیدا کنند.  وی افزود: از طرفی هم بسیاری از جوانان که تحصیلات عالی کسب کرده و بعضا فاقد مهارت هستند نیز ممکن است، کار در واحدهای صنعتی را در‌شان خود ندانند. در واقع، تعداد زیادی از افراد با تحصیلات لیسانس و فوق‌لیسانس در ‌شأن خود نمی‌بینند که در کارخانه‌ها به کار عادی گمارده شوند. تصور کنید که من وقتی کارم را به عنوان یک فعال حوزه صنعت شروع کردم، سطح سواد کارگر ماهر عموما سیکل بود. اما در حال حاضر سطح تحصیلات این کارگران، حداقل به دیپلم و سطوح تحصیلی بالاتر ارتقا پیدا کرده است.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران عامل دیگری را که موجب عدم‌تمایل اشتغال افراد در واحدهای تولیدی و شهرک‌های صنعتی شده را عدم‌کفاف هزینه‌های زندگی عنوان کرد و گفت: سطح حقوقی که در شهرک‌های صنعتی پرداخت می‌شود، حداقل دستمزد است و این میزان حقوق، ممکن است تکافوی هزینه‌های زندگی کارگر را ندهد. بنابراین ممکن است درآمد آنها در حوزه خدمات بیش از آنچه در واحد تولیدی دریافت می‌کنند باشد و‌ آنها ناگزیر به اشتغال در بخش خدمات روی می‌آورند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا