اقتصادبانک و بیمهنقد و تحلیل

چرا بازار امروز منفی شد؟

امروز بازار سهام در نیمه اول معاملات با افت گسترده شاخص کل و روند منفی نمادهای بزرگ بازار مواجه شد. تداوم این روند چقدر محتمل است؟

به گزارش تجارت‌نیوز، امروز بازار سرمایه در یک ساعت ابتدایی آغاز به کارش ۳۹ هزار واحد افت در شاخص کل را تجربه کرد و شاخص از محدوده مقاومتی قبلی خود هم پایین‌تر آمد.

شاخص هم‌وزن هم امروز با افت ۱۱ هزار واحدی به محدوده به محدوده ۴۵۷ هزار واحد نزدیک شده است. همچنین ارزش معاملات بورس هم در نیمه اول بازار امروز به هفت هزار میلیارد تومان رسیده است. اما دلیل تحرکات منفی و ریزش گسترده بازار امروز چیست؟

شاهین احمدی، کارشناس بازار سرمایه درباره برخی از دلایل ریزش بازار امروز گفت: فضای حاکم بر دولت و ساخت مسکن ارزان و ملی باعث شده است تا برای تامین مصالح ساختمانی فشار بیشتری به شرکت‌‎های سیمانی و میلگردی وارد کنند تا بتوانند مصالح ارزان‌تری را برای ساخت مسکن بخرند.

احمدی همچنین درباره خطری که صنایع سیمانی و فولادی را در ماه‌های آینده احتمالا تهدید می‌کند،گفت: با خرید مصالح برای ساخت مسکن از سمت دولت، برق و گاز مصرفی این کارخانه‌ها بالا می‌رود. همچنین در مقطع فعلی اگر قطعی‌های برق صنایع فولادی و سیمانی ادامه‌دار باشد و در زمستان هم شاهد همچنین مساله‌ای باشیم، تاثیر این موضوع بر گزارش‌های سه ماهه پاییز و زمستان شرکت انعکاس منفی می‌گذارد و تولید این شرکت‌ها را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد.

این کارشناس بازار درباره عامل مهم دیگر ریزش بازار امروز گفت: یکی از عواملی که شوک زیادی رابه بازار امروز تحمیل کرد بحث الزام بانک‌ها از سمت دولت برای پرداخت تسهیلات ۲۰ درصدی برای ساخت مسکن است که فشار زیادی را به بانک‌ها وارد کرده است. همچنین روز گذشته نرخ بهره بین بانکی از محدوده ۱۸ درصد دوباره به ۲۲ درصد رسید و این موضوع باعث شده تا به خروج پول از بازار کمک کند و تمایل افراد را برای خرید اوراق با درآمد ثابت بیشتر کند.

وی به تاثیر نرخ دلار در بازار اشاره کرد و گفت: با مشخص شدن قیمت دلار امروز ۸ شهریور، روند بازار هم برای نیمه دوم مشخص می‌شود. همچنین در وضعیت فعلی سهم‌های کوچکی که وضعیت بنیادی مناسبی ندارند بیشتر احتمال ریزش را خواهند داشت و نمادهای بزرگ شاخص‌ساز که از بنیاد مناسب، p/e  معقول و شناوری مناسبی برخوردارند در وضعیت فعلی بازار روندهای بهتری را خواهند داشت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا