اقتصادصنعت و معدننقد و تحلیل

کاهش فایل اجاره در بازار ملک

حجم فایل جدید عرضه‌شده به بازار برای اجاره مسکن همزمان با پیشروی در شهریورماه به‌عنوان آخرین ماه از فصل اوج جابه‌جایی‌های ملکی، محدود شد.

11117

به گزارش دنیای اقتصاد، آخرین شرایط بازار اجاره مسکن، نشان‌دهنده کاهش قابل توجه عرضه جدید به بازار اجاره است. به نظر می‌رسد همزمان با کاهش تقاضا برای اجاره مسکن تحت تاثیر فرا رسیدن آخرین روزهای اوج جابه‌جایی در واحدهای استیجاری، عرضه جدید به این بازار نیز به‌طور محسوسی محدود شده است. این موضوع به‌خصوص در مناطق مصرفی و پرتقاضا بیش از سایر مناطق خودنمایی می‌کند،  به‌طوری‌که تعداد فایل‌هایی که این روزها در بازار مسکن این مناطق در دسترس مستاجران است، دست‌کم از دو ماه گذشته بسیار کمتر شده است.

فعالان بازار معاملات مسکن شهر تهران دست‌کم دو عامل مهم را در این زمینه موثر می‌دانند. نخستین عامل به تمدید قرارداد‌های اجاره مسکن سال گذشته برای یک سال پیش رو از سوی موجران و مستاجران مربوط می‌شود. به دنبال ادامه یافتن شیوع بیماری کرونا، امسال نیز مانند سال گذشته تعداد زیادی از مستاجران و موجران بر سر تمدید قراردادهای سال قبل با یکدیگر توافق کردند و از این رو نه‌تنها حضور مستاجرها در بازار کاهش یافت، بلکه عرضه جدید به بازار اجاره نیز کم شد.

از سوی دیگر، نزدیک شدن به روزهای پایانی تابستان از دیگر دلایل کمبود فایل در بازار اجاره است. در شرایطی که بخش عمده‌ای از مدارس هرچند به صورت مجازی اما از نیمه شهریورماه و بعضا زودتر، بازگشایی می‌شوند، بسیاری از خانوارهای مستاجر که فرزند محصل دارند تا قبل از شهریورماه اقدام به جابه‌جایی کرده‌اند تا بتوانند فرزند خود را در مدرسه نزدیک به محل سکونت خود نام‌نویسی کنند.

فعالان بازار معاملات مسکن شهر تهران می‌گویند دست‌کم بنا بر این دو علت عمده، هم‌اکنون عرضه فایل جدید در بازار اجاره محدود شده است و برخی از متقاضیان این بازار برای یافتن فایل مورد نظر خود با سختی مواجه‌اند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا