اقتصاد

کاهش 30 درصدی تولید گندم

نایب رییس بنیاد ملی گندم‌کاران اظهار داشت: نسبت به سال گذشته امسال تولید گندم 30 درصد کاهش، اما از لحاظ ارزشی نسبت به سال‌های قبل 55 درصد رشد در خرید را داریم.

علی‌قلی ایمانی در گفت‌وگو با ایلنا با اشاره به میزان کشت گندم گفت: چند سالی بود که در کشور نزدیک به 6 میلیون هکتار گندم کشت می‌شد که از آن 2 میلیون هکتار گندم آبی و 4 میلیون هکتار کشت دیمی بود. علارغم این کشت، وارد کننده 7 میلیون تن گندم در کشور بودیم اما با تاکیدات مقام معظم رهبری و تمهیداتی که اندیشیده شد در سال 95 در تولید گندم به خودکفایی رسیدیم که حتی تا امسال ادامه داشت.

وی ادامه داد: سال‌های گذشته ثابت کردیم در کشور این قابلیت و پتانسیل وجود دارد که 14 و نیم تا 15 میلیون تن گندم که بیشتر از نیاز کشور است را تولید کنیم. متاسفانه امسال به دلیل خشکسالی و افزایش قیمت ناگهانی نهاده‌های تولید مانند کود، سم و بذر که در کشور اتفاق افتاد، نتوانستیم به پیش‌بینی صورت گرفته برسیم.

ایمانی با اشاره به میزان خرید گندم عنوان کرد: خرید گندم توسط دولت از کشاورزان تقریبا به پایان رسید و میزان خرید 5 میلیون تن است. اما امکان دارد این عدد بیشتر شود زیرا کشاورزان بخشی از گندم را در نزد خود نگه داشته‌اند، مراکز دولتی تا آبان ماه باز هستند و کشاورزان می‌توانند آن‌ها را به دولت تحویل بدهند.

وی با اشاره به شروع کشت گندم گفت: کشت گندم در مناطق سردسیر به زودی آغاز خواهد شد، کشاورزان مشغول آماده سازی بستر مناسب هستند که ظرف چند روز آینده کشت را آغاز کنند البته باید به شرایط اقلیمی نیز توجه داشته باشند.

وی تاکید کرد: نسبت به سال گذشته امسال تولید گندم 30 درصد کاهش ، اما از لحاظ ارزشی نسبت به سال‌های قبل 55 درصد رشد در خرید گندم نشان دادیم.

مدیرعامل بنیاد ملی گندم‌کاران می‌گوید تمام طلب گندم‌کاران پرداخت شده و هیچ بدهی از سمت دولت به کشاوران وجود ندارد. امسال تنها سالی بود که کشاورزان منتظر ماندند و دلیل انتظارشان هم ماندن در نوبت برای ثبت در سامانه بازرگانی دولت توسط مراکز خرید و ثبت در سامانه بانک کشاورزی بعنوان پرداخت کننده ، بود. کشاورزان حدود یک هفته منتظر ‌ماندند و پول آنها پرداخت ‌شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا