اقتصاد

افزایش دلال بازی در بازار موز

رییس اتحادیه بارفروشان اظهار داشت: ورود دلالان به بازار موز باعث افزایش قیمت این میوه شده است. دلال‌ها حواله‌های مبادله موز را خریداری کرده و همین مسئله این توان را به آنها داده است که بتوانند موز را ماشینی 100 میلیون بفروشند. در این فرآیند موز کیلویی 6 هزار تومان گران‌تر به دست مصرف کنندگان می‌رسد.

مصطفی دارایی نژاد، رییس اتحادیه بارفروشان در گفت‌وگو با ایلنا در مورد وضعیت واردات موز، گفت: مطابق با مصوبه وزارت جهاد کشاورزی، واردات موز مشروط به صادرات سیب درختی است. فعالان بخش خصوصی مخالف این موضوع هستند چون بر این باورند که می‌توان در این مصوبه تجدید نظر کرد چراکه در ایران 66 نوع میوه و سبزی تولید می‌شود که بیشتر آنها کیفیت لازم برای صادرات را دارند.

به گفته وی، صادرات انگیزه تولید محصول باکیفیت و ارگانیک را برای کشاورزان ایجاد می‌کند.

دارایی نژاد در ادامه با اشاره به قیمت موز در میدان میوه و تره بار تهران، گفت: 8 مهر موز کیلویی 30 هزار تومان در میدان بفروش رفت این در حالیست که اگر دست دلالان این وسط کوتاه می‌شد حداکثر کیلویی 20 هزار تومان باید بفروش می‌رسید.

این فعال اقتصادی درباره دلیل گرانی موز، افزود: ورود دلالان به بازار موز باعث افزایش قیمت این میوه شده است. دلال‌ها حواله‌های مبادله موز را خریداری کردند و همین مسئله این توان را به آنها داده است که بتوانند موز را ماشینی 100 میلیون بفروشند. در این فرآیند موز کیلویی 6 هزار تومان گران‌تر به دست مصرف کنندگان می‌رسد.

رییس اتحادیه بار فروشان در ادامه بیان کرد: اگر وزارت جهاد کشاورزی با اتحادیه ما همکاری کند ما این توان را داریم که ظرف یک ماه آینده قیمت موز را به کیلویی 20 هزار تومان در میدان برسانیم. اگر همین روند ادامه پیدا کند و واردات موز در قبال صادرات سیب باشد همچنان شاهد دست‌های دلال‌ها خواهد بود و من پیش بینی می‌کنم قیمت آن تا 40 هزار تومان نیز در میدان برسد.

این فعال صنفی، در ادامه گفت: اگر جوره و واریته، موز از اکوادور و فیلیپین وارد شود ما می‌توانیم در شهرهایی چون گلستان، سیستان و بلوچستان این میوه را تولید کنیم. درست که هزینه تولید این میوه بالاست اما موز محصولی است که بازگشت سرمایه آن سریع صورت می‌گیرد. اینگونه ارزی هم برای خرید موز از کشور خارج نمی‌شود اما متاسفانه مسئولان در کشور به این ما می‌توانیم چندان باور ندارند.

به گفته دارایی نژاد، موز از کشورهای هند، اکوادور و فیلیپین وارد می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که هم اکنون موز در چابهار تولید می‌شود چرا برای افزایش تولید این محصول، اقدامی صورت نمی‌گیرند، بیان کرد: موزی که در چابهار تولید می‌شود کیفیت موزهای وارداتی را ندارد، موز چابهار کوتاه است و پسند شهرهای دیگر نیست. موز چابهار در میدان تهران 15 هزار خریداری می‌شود در حالی که موز وارداتی کیلویی 30 هزار خرید و فروش می‌شود.

این فعال صنفی در پایان با اشاره به تولید نوعی موز بزرگ در تایلند، گفت: یک نوع موز در تایلند وجود دارد که بسیار بزرگ است و مصرف کنندگان پیش از خوردن آن را می‌پزند که باید بگویم این موز چندان مورد توجه ایرانیان قرار نگرفته و وارد نمی‌شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا