اقتصادبانک و بیمه

ارزانی دلار نزدیک است؟

یک کارشناس اقتصادی درباره وضعیت بازار ارز در روزهای آینده گفت: برای تحلیل بازار ارز لازم است که طرف عرضه و تقاضا را در این بازار مورد بررسی قرار دهیم.

پوریا پرتو افزود: اگر از طرف عرضه به بازار نگاه کنیم درمیابیم که امسال وضعیت صادراتی کشور از شرایط خوبی برخوردار است و نسبت به سال ۹۸ که سیاست های ارزی موجب کاهش صادرات شده بود بیشتر است . سال ۹۹ نیز بحث شیوع ویروس کرونا مشخصا بر صادرات غیر نفتی ایران اثری جدی گذاشته بود.

او افزود: لازم به ذکر است صادرات امسال تقریبا مشابه سال ۹۷ است و پیش بینی می شود تا پایان امسال وضعیت صادرات مطلوب باشد و به بیش از ۴۰ میلیارد دلار برسد و اگر بر جنس کالاهایی که صادر می شود تمرکز کنیم مانند پتروشیمی ،فولاد و آلو مینیوم و اقلام عمده ای که در بخش صادرات کالا داریم نشان دهنده آن است که وضعیت ارزی تا پایان امسال از شرایط با ثباتی برخوردار باشد.

پرتو بیان کرد:اگر صرفا نگاهی از طرف عرضه داشته باشیم وضعیت منابع ارزی در کشور از شرایط خوبی برخودار است و حتی می تواند می تواند نشان دهنده آن باشد که نرخ ارز از ثبات برخوردار باشد.

او افزود:افزایش قیمت کامودتیات در سطح بین الملل و چشم انداز موضوع خروج از کرونا و واکسیناسیون سراسری در کشور باعث شده است بحث بازگشایی بنگاه های اقتصادی مطرح شد و منجر به افزایش تقاضا شود و همین امر سبب شد بحث صادرات در کشور شرایط بهتری داشته باشد.

این کارشناس اقتصادی گقت:نکته قابل توجه این است که بازار را نباید فقط از طرف عرضه بررسی کرد و باید طرف تقاضای آن را نیز مد نظر داشت . در سال ۹۷ که افزایش قابل توجه نرخ ارز شروع شد و سبب ایجاد انتظارات تورمی شد که منجر به افزایش سطح عمومی قیمت ها شد که شامل افزایش قیمت مسکن، طلا ،خودرو و اقلام اساسی است.

او افزود: امسال موضوعاتی مانند کسری بودجه که باعث افزایش نقدینگی می شود و روزانه حدود بیش از ۳ هزار میلیارد تومان صرف سود سپرده می شود منجر به افزایش نقدینگی می شود.

پرتو بیان کرد: چشم اندازها حاکی از افزایش تورم بخاطر کسری بودجه و رفتار بانک مرکزی است که باعث ایجاد تورمی بیش از ۴۰ درصد است و این امر منجر به افزایش قیمت کالا می شود که یکی از این کالاها مشخصا ارز است.

او گفت:وقتی سطح عمومی قیمت ها افزایش می یابد کالایی مانند ارز نیز با افزایش نرخ همراه است.

پرتو تصریح کرد: این نکته مهم است که امسال اگر بخواهیم بازار را فقط از طرف عرضه بررسی کنیم وضعیت صادراتی کشور مساعد است و حتی می توان گفت براساس آمار ۶ ماهه امسال گمرک ۲۵ تعرفه صادراتی کشور بالغ بر ۱۰ میلیون دلار منابع ارزی دارد . اما زمانی که طرف تقاضا را مد نظر قرار می دهیم درمی یابیم که نقدینگی در حال افزایش است که بیانگر آن است که اگر نتوانیم بحث انتظارات تورمی و هجوم ریال به بازار ارز را کنترل کنیم افزایش نرخ ارز را تا پایان سال ممکن است داشته باشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا