جامعهرفاه و تامین اجتماعی

میانجیگرها از امروز در پرونده‌های کیفری وارد می‌شوند

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف کشور میانجیگری را یک تاسیس مهم قضایی دانست و گفت: بر اساس ماده ۳۲ قانون آیین دادرسی کیفری دادسراها می‌توانند پرونده‌ها و شکایات قابل گذشت را از امروز به میانجیگران بسپارند.

حجت الاسلام‌ والمسلمین هادی صادقی در مراسم اعطای پروانه و لوح تقدیر به نفرات برتر نخستین دوره میانجیگری افزود: هزار نفر در سراسر کشور متقاضی دریافت پروانه میانجیگری بودند که بعد از گذراندن آموزش‌ها و آزمون‌ها تعداد ۵٠٠ نفر موفق به دریافت پروانه شدند.

وی ادامه داد: آموزش‌ها و آزمون های استاندارد برای متقاضیان این حوزه برگزار شد که هدف از این  آموزش‌ها و آزمون‌ها این است که افراد مهارت و دانش لازم را داشته باشند.

صادقی با بیان اینکه هم به افراد و هم موسسات پروانه میانجیگری داده شود، گفت: موسسه میانجیگری شرایط خاصی دارد که پس از احراز شرایط می‌توان با اخذ پروانه موسسه فعالیت کنند.

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف کشور افزود: اگر هفت میانجیگر بتوانند با یکدیگر همکاری کنند  می توانند پروانه موسسه میانجیگری دریافت کنند و در این شرایط با مشارکت افراد میانجیگر اقدامات بهتر و منسجم تر در حوزه میانجیگری انجام خواهد شد.

صادقی گفت: به زودی تعرفه های عرصه میانجیگری و داوری به تصویب رییس قوه قضاییه می‌رسد و علت تاخیر در فعالیت این حوزه به دلیل مصوب نبودن تعرفه ها بود که به زودی اعلام خواهد شد.

وی ابراز امیدواری کرد حوزه میانجیگری پررونق و اثر بخش باشد و شرط این اثربخشی را ارجاع پرونده‌های دارای قابلیت حل و فصل و گذشت از سوی دادگستری ها به ویژه دادسرا ها به میانجیگران اعلام کرد.

رتبه‌بندی شوراهای حل اختلاف با ٢٣٩ شاخص
صادقی با اشاره به اینکه همه کشور باید در عرصه داوری در امور حقوقی و میانجیگری در امور کیفری فعال باشند، گفت: در سال جاری شوراهای حل اختلاف با ٢٣٩ شاخص رتبه‌بندی شدند که بخشی از شاخص‌ها مربوط به حوزه میانجیگری و داوری است.

وی خاطرنشان کرد: قبل از سال ٩٨ شوراها با سه شاخص رتبه‌بندی می‌شد و در سال ٩٩ شوراهای حل اختلاف با ٢٣ شاخص و رتبه بندی شدند.

در این مراسم، از کسانی است که رتبه‌های برتر را در آزمون میانجیگری بدست آوردند، تقدیر شد که دو نفر از میانجیگران از استان زنجان، یک نفر از استان اصفهان و یک نفر از استان مازندران بودند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا