اقتصادبانک و بیمه

سیگنال نرخ ارز برای بورس/ نرخ سود بانکی چه می‌شود؟

یک کارشناس اقتصادی با بیان این‌که دولت هنوز درباره نرخ بهره موضع نگرفته است، گفت: با توجه به این‌که در حوزه ارز، سیاست تثبیت قیمت دنبال می‌شود، تهدیدی از این سمت در بازار نداریم، بنابراین امیدواریم کاهش‌های اخیر شاخص برگردد.

سید مصطفی صفاری در گفت‌وگو با خبرآنلاین درباره وضعیت بازار سرمایه اظهار داشت: با دعوت عمومی برای آمدن مردم به بازار سرمایه، بی‌اعتمادی بسیار زیادی به وجود آمد.

وی با بیان این‌که نرخ بهره تعیین می‌کند پول به بازار سرمایه برود یا بازار پول، افزود: حجم نقدینگی ۴۰.۶ درصد رشد کرد؛ در حالی که متوسط رشد ۲۷ درصد است. وقتی نقدینگی افزایش می‌کند، جریان سیل‌وار به وجود آورد و قیمت‌ها بسیار بالا می‌رود. تورم تنها بخشی از پیامدهای این سیل است.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: خبر خوب این است که آقای صالح‌آبادی، رییس‌کل جدید بانک مرکزی، تجربه بورس را دارد. زمانی به آقای سیف در بانک مرکزی می‌گفتیم به جای طلا به مردم اوراق بدهید، ولی او گوش نمی کرد. امیدواریم با آمدن آقای صالح‌آبادی، ابزارهای سرمایه هم در بازار رقابت با پول راه می‌افتد.

صفاری متذکر شد: وزیر اقتصاد هنوز درباره نرخ بهره موضع نگرفته، ولی طبیعی است دولت نقدینگی را به سمت بازار سرمایه باید بیاورند. همچنین تامین مالی دولت را از این طریق پر کنند.

وی ادامه داد: دو سه ماه قبل از انتخابات، دولت‌ها کارها را رها می‌کنند. هنوز ۲ ماه است دولت تعیین شده و خیلی‌ها هنوز بلاتکلیف هستند. این بلاتکلیفی خیلی اثر داشته است.

این کارشناس اقتصادی یادآور شد: معاملات الگوریتمی باعث شده برخی از سهام‌ها به اندازه کل دوران خود کاهش قیمت داشته باشند. همه انتظار دارند آقای رییسی اعتماد به بورس را بازگرداند.

صفاری با بیان این‌که در این ماه‌ها خیلی تعلل شده است، گفت: به تازگی اعضای شورای عالی بورس انتخاب شده و این افراد هم آشنا هستند و احساس می‌کنم به زودی بی‌سرانجامی بازار تمام شود.

وی افزود: یکی از دلایل این بود که شاخص خیلی پایین آمد و انتظارات مردم پایین نیامد. ما هم بحث اقتصادی و هم شوک سیاسی داشتیم. فرابورس در این یکی دو ماه کلی اوراق فروخت.

این کارشناس اقتصادی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر این‌که سیاست نرخ بهره بانک مرکزی هنوز اعلام نشده است، عنوان کرد: درباره نرخ ارز سیاست تثبیت را دنبال می‌کنند و تهدیدی از طرف نرخ ارز در بازار نداریم. امیدواریم کاهش‌های اخیر شاخص نیز با بازگشت ثبات به بورس تمام شود هر چند توقع رشد شارپی شاخص را نداریم .

صفاری تصریح کرد: انتظار می‌رود مدیران بانک‌ها تغییر کنند. حداکثر یک ماه دیگر تغییر کل تیم اقتصاد دولت را داریم. صورت‌های مالی شرکتها اعلام می‌شود و انتظار می‌رود تا نیمه آبان سودهای خوبی اعلام شود و تا یک ماه دیگر تکلیف هلدینگ‌ها و شرکت‌های سرمایه گذاری تعیین تکلیف شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا