اقتصاد

انعطاف‌پذیری اقتصادی چین؛ نماد توانمندی پکن در مدیریت بحران‌های پیچیده جهان

رادیو بین المللی چین نوشت: رشد اقتصادی چین در سه فصل اول سال ۲۰۲۱ میلادی جهشی ۹.۸ درصدی را نسبت به بازه زمانی مشابه سال ۲۰۲۰ ثبت کرد؛ این رشد نشان می دهد که اقتصاد چین به رغم فشارهای متضاد جهانی، روند احیای خود را حفظ کرده و به ایفای نقش تثبیت کننده خود در اقتصاد جهان ادامه داده است.

درحالیکه برخی ناظران خارجی تاکید دارند که نرخ رشد چین در سه ماهه سوم سال جاری میلادی در مقایسه با سه ماهه دوم ۲۰۲۱ کاهش داشته است، اما در عین حال به این نکته اذعان دارند که انتظار می رود اقتصاد چین به خط سیر قبل از شیوع پاندمی کرونا بازگردد.

اقتصاد چین در مواجه با خطرات متعدد با دستاوردهای مثبتی همراه بوده است؛ مصرف داخلی در این کشور در حال احیاء است و بخش های تولیدات مربوط به فناوری های فوق پیشرفته این کشور عملکرد قدرتمندی از خود به نمایش گذشته اند؛ از طرف دیگر سهم بخش خدمات چین در رشد کلی اقتصادی آن نیز همچنان رو به افزایش است.

 

در این بین، تجارت خارجی چین در حال نمایش انعطافی قدرتمند با وجود اختلالات وجود در زنجیره های تامین جهان است؛ صادرات چین به اقتصادهای مهم دنیا از جمله اتحادیه اروپا، آمریکا، ژاپن و کره جنوبی همگی رشد دو رقمی خود را در سه فصل اول سال ۲۰۲۱ میلادی حفظ کرده است.

نیویورک تایمز در مقاله اخیر خود با تاکید بر قابلیت چین در عبور دادن اقتصادش از آزمایش ها و چالش های پیچیده زمان نوشت: «اقتصاددانان ماه ها پیش بینی یکسانی داشتند مبنی بر اینکه رشد سریع صادرات چین دوام نمی آورد ولی اقتصاددانان اشتباه کردند.»

مقامات چین همواره عناصر چرخه ای و ساختاری اقتصاد را در نظر می گیرند و با حمایت از سیاستی هدفمند، از نقاظ ضعف اقتصاد حمایت و در عین حال از غرق کردن اقتصاد با نقدینگی خودداری می کنند و بدنبال بهینه سازی ساختار اقتصادی کشور هستند. پکن در ایجاد تعادل بین تحریک احیای کوتاه مدت اقتصاد و تقویت رشد بلند مدت از جمله تقویت توسعه سبز و سازگار با محیط زیست توجه زیادی مبذول داشته است.

 

مسئولان چین در عین حال اصلاحات عمیقی را به منظور گسترش دسترسی های بازاری سرمایه گذاری های خارجی و ارتقاء محیط کسب و کار خود و افزایش سطح همکاری ها در عرصه تجارت چند جانبه عملی کرده و در عین حال همواره نسبت به جریان های مخالف پیش روی اقتصاد هشیار بوده و نسبت به بلاتکلیفی های فزاینده در محیط بین الملل و احیای نابرابر در اقتصاد داخلی هشدار داده اند.

دولت چین در ماه مارس سال جاری میلادی هدف سالانه تولید ناخالص داخلی خود برای سال ۲۰۲۱ میلادی را بیش از ۶ درصد تعریف کرد آن هم در شرایطی که بسیاری انتظار رشد ۸ درصدی و یا بیشتر را داشتند؛ بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، این رویکرد دولت چین در پیش بینی تولید ناخالص داخلی سالانه اش فضای مانور بیشتری را برای پکن جهت مقابله با مسائل بلند مدت پیش روی اقتصاد فراهم می کند.

با نگاهی به آینده انتظار می رود که اقتصاد چین به عملکرد مطلوب خود ادامه دهد؛ تازه ترین پیش بینی های صندوق بین المللی پول، بانک توسعه آسیا و سازمان توسعه و همکاری اقتصادی درباره تولید ناخالص داخلی سالانه چین در سال ۲۰۲۱ میلادی، همگی روی رشد ۸ درصدی و یا بیشتر جمع بندی شده اند.

با توجه به عزم چین برای حرکت به سوی اصلاحات و همچنین انعطاف پذیری این کشور در عرصه سیاست گذاری، می توان شاهد بود که اقتصاد چین باعث تزریق اعتماد به روند احیای جهان می گردد و فرصت های توسعه به مراتب بیشتری را برای سایر اقتصادهای دنیا فراهم می کند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا