جامعهرفاه و تامین اجتماعی

ماسک نزدن سخنران‌ها باعث می‌شود مردم نکات بهداشتی را رعایت نکنند

ایرنا نوشت: دکتر علیرضا ناجی نسبت به عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی برخی مسوولان و مجریان در برنامه‌های تلویزیونی هشدار داد و گفت: وقتی من مسوول، سخنران یا مجری در برنامه حضوری یا تلویزیونی یا حتی در فضای مجازی از ماسک استفاده نکنیم، به طور یقین مردم هم ضرورت رعایت پروتکل‌‎ها را احساس نخواهند کرد.

رییس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: درست است ماسک نزدن در برنامه ها و سخنرانیها واقعا به عنوان ضد تبلیغ است و زمانی که ما به عنوان یک فرد سخنران یا مشاور یا هر مسوولی به تلویزیون و رادیو دعوت می شویم، بیشتر باید رعایت کنیم و تحت هیچ شرایطی برای رعایت بهتر پروتکل‌های بهداشتی نباید ماسک را دربیاوریم چون این مساله پیغام رعایت نشدن پروتکل‌ها را به مردم می‌دهد.

ناجی گفت: یکبار من را مجبور به این عدم استفاده از ماسک در یک برنامه تلویزیونی کردند. همین مساله باعث شد کسانی که در فضای مجازی با هم در ارتباط بودند، نسبت به این مساله اعتراض کردند چون این موضوع بسیار بیشتر از دیگر مسایل به چشم می‌آید، معتقدم اگر ما به عنوان سخنران یا مجری پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنیم، مردم هم هیچ انگیزه‌ای برای این اقدام ندارند.

وی خاطرنشان کرد: عدم استفاده مسوولان از ماسک بسیار به چشم می‌آید و معتقدم اگر می‌خواهیم تبلیغ ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی و در نهایت همه پروتکل‌های بهداشتی را داشته باشیم، باید تریبون صدا و سیما و برنامه‌ها و نشست‌ها به عنوان مهمترین مراکز این مسائل را رعایت کنند.

رییس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی معتقد است: در صدا و سیما چون فضا بسته است و تهویه ندارد و از نظر بهداشتی میزان انتقال ویروس می‌تواند بسیار زیاد باشد، حتما باید از ماسک استفاده شود اما متاسفانه حتی در برنامه‌های پزشکی مرتبط با کرونا نیز از ماسک استفاده نمی‌شود که این مساله مانند پزشکی است که خودش سیگار می‌کشد اما به بیمارانش می‌گوید سیگار نکشید.

وی تاکید کرد: ممکن است عدم استفاده از ماسک یکبار یا دوبار به طور سهوی رخ دهد اما استفاده نکردن از ماسک در تمام برنامه‌ها قابل توجیه نیست. این وظیفه ماست و پیغامی برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی است که باید در هر شرایطی ماسک بزنیم.

ناجی اضافه کرد: اینکه برخی از سخنرانان و مجریان دلیل ماسک نزدن را نرسیدن صدای رسا به شنونده یا بینندگان آن برنامه عنوان می‌کنند، قابل پذیرش نیست و باید همه بر اصل رعایت پروتکل‌های بهداشتی اهتمام ویژه داشته باشیم.

ویروس فرد مبتلا در هر فضایی قابل انتقال است
رییس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در پاسخ به این سوال که آیا ویروس فرد مبتلایی که در حال سخنرانی است، ممکن است به افراد حاضر در نشست منتقل شود، اظهار داشت: وقتی کسی صحبت می‌کند و نفس می‌کشد، می‌تواند ترشحات آلوده به ویروس کرونا را به هوا برساند و آلودگی ایجاد کند و امکان ابتلای افراد به آن ویروس هم وجود دارد. البته این مساله به فضا و فاصله با افراد نیز بستگی دارد اما در هر صورت یک کار غیربهداشتی است.

ناجی خاطرنشان کرد: عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی به ویژه استفاده نکردن از ماسک در زمان سخنرانی تنها مختص ایران نیست و حتی در ویدئوهایی که در سازمان جهانی بهداشت منتشر می‌شود، مشاوران، پزشکان و سخنرانان بدون ماسک هستند.

وی تصریح کرد: اینکه چرا برنامه های تلویزیونی و ویدئویی سازمان جهانی بهداشت از ماسک استفاده نمی‌شود یک مساله مهم و قابل تامل است و باید برای اینکه این فرهنگ را نهادینه کنیم حتما مسئولان بهداشتی این مساله را به خوبی رعایت کنند.

واکسن دلیلی بر دفع ویروس نیست
ناجی در واکنش نسبت به این برداشت اشتباه که برخی تصور می‌کنند چون واکسن زده‌اند، دیگر نیاز به استفاده از ماسک ندارند، توضیح داد: واکسن زدن دلیل بر دفع ویروس نیست. اکنون واکسن‌ها کفایت نمی‌کند و حتی افرادی که واکسن زده‌اند، ممکن است به درجات شدید و خطرناک بیماری مبتلا شوند.

وی معتقد است حتی کسانی هم که واکسن زده‌اند، باید رعایت پروتکل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک را در برنامه های خبری داشته باشند چون ممکن است ناقل بیماری برای دیگران باشند.

رییس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: افرادی که واکسن تزریق کرده‌اند، می‌توانند برای دیگر افراد ناقل بیماری باشند پس از همه مردم می‌خواهیم که نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی اهتمام داشته باشند تا روز به روز شاهد کاهش آمار و در نهایت بومی شدن این بیماری در جهان و کشورمان باشیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا