اقتصادبانک و بیمهنقد و تحلیل

سهامداران پس از یک سال دوباره به بورس بازمی‌گردند؟

در 20 روز معاملاتی تیر ماه تنها در 5 روز شاهد خروج پول حقیقی از بازار بودیم و در 15 روز دیگر ماه نقدینگی حقیقی وارد بورس شد.

به گزارش اقتصادنیوز، بدین ترتیب در اولین ماه تابستان شاخص کل بورس 142 هزار و 688 واحد رشد کرد و بازدهی مثبت 12 درصد را ثبت کرد.

روند ورود پول حقیقی تیر 1400

 

بازگشت پس از یک سال

 

در شرایطی در تیرماه شاهد ورود نقدینگی حقیقی به بورس بودیم که در تمام 11 ماه گذشته از مرداد 1399 به این سو مجموع تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بورس تهران همواره منفی بوده است.

مجموع تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی در تیرماه هزار و 523 میلیارد تومان بود. به عبارت دیگر به طور میانگین روزانه 76 میلیارد تومان پول حقیقی به بازار سهام وارد شده است که نسبت به رقم 296 میلیارد تومانی خروج پول حقیقی در خرداد ماه رشد چشمگیری محسوب می‌شود.

چشم انداز بازار سهام

 

ورود نقدینگی حقیقی خبری خوشحال کننده‌ برای فعالان بازار است که می‌تواند موجب بهبود انتظارات سهام داران شود. انتظارات مثبت افزایش اقبال به بازار سهام را به دنبال خواهد داشت و ضامنی برای تداوم روند صعودی شاخص‌های بازار است.

اما باید در نظر داشت که یکی از عوامل اصلی رشد شاخص بورس افزایش حجم نقدینگی در اقتصاد کشور است. در عین حال که رشد نقدینگی در اقتصاد ایران به ورود نقدینگی به بورس منجر می‌شود، می‌تواند موج تورمی جدیدی در ایران ایجاد کند.

چشم انداز اقتصاد ایران

 

گروهی از تحلیل‌گران معتقدند همانگونه که رشد نقدینگی علت العلل رشد شاخص بورس در سال 1399 بود، در تیرماه نیز یکی از علل اصلی ورود پول حقیقی به بورس و رشد 12 درصدی شاخص کل افزایش حجم نقدینگی در اقتصاد ایران است.

مطابق گزارش بانک مرکزی در پایان خرداد ماه سال جاری حجم نقدینگی اقتصاد ایران افزایش 104 هزار میلیارد تومانی داشته است و در یک سال گذشته 1048 هزار میلیارد تومان بر حجم نقدینگی افزوده شده است که رشد 40 درصدی را نشان می‌دهد.

همچنین نرخ تورم سالانه در پایان تیرماه به 44 درصد رسید که بالاترین رقم در 25 سال گذشته است. از این رو تحلیل‌گران نسبت به شکل گیری انتظارات تورمی و رشد قیمت‌ها هشدار می‌دهند.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا